Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ruch bezwizowy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ruch bezwizowy. Pokaż wszystkie posty

środa, 22 maja 2013

Drobna korekta

Polak to człowiek pomysłowy i choćby mu urzędnicy rzucali kłody pod nogi (lub pod koła Passata) to on zawsze znajdzie sposób aby postawić na swoim. W związku z nowymi ograniczeniami (czyli 10 przejazdów na 30) ludzie zaczęli jeździć "rodzinnie" - jak to ujął dziś celnik. Czyli ten sam samochód przekraczał granicę częściej niż w ciągu domyślnych 72 godzin ale z inną osobą za kółkiem. Ten sam celnik poinformował mnie, że aby ten proceder ukrócić owe 72 godziny zostały ujęte w sztywne ramy. Od teraz samochód nie może się pokazać na przejściu częściej niż co 3 doby. Tyle czasu powinno wystarczyć na wyjeżdżenie zbiornika paliwa :)
Wcześniej było to tylko zalecenie i właściwie nie zabroniono jeździć co drugi dzień (na przykład) pod warunkiem, że po takiej serii nastąpi 10 dni przerwy 

piątek, 3 sierpnia 2012

Wszystko jasne

Zezwolenie uprawniające do bezwizowych podróży do Obwodu można zamówić w kantorze na przejściu w Grzechotkach. Koszt 350 złotych czas oczekiwania 14 dni do dwóch miesięcy.

Ponieważ co najmniej kilkukrotnie czytelnicy pytali o możliwość kupienia Zielonej Karty na przejściu oraz o cenę tejże dziś ogromnym nakładem sił i środków wykonałem rozpoznanie... w zasadzie było to dziecinnie łatwe. Na przejściu funkcjonuje drugi kantor firmy Ka-Bro i pod tym samym szyldem także biuro ubezpieczeń. Koszt Zielonej Karty to 380 złotych - dostępna od ręki

piątek, 20 lipca 2012

Koszt pozwolenia

Pierwsze informacje z sieci na temat pośrednictwa w uzyskaniu pozwolenia na wjazd do Obwodu i przedsiębiorczości Polaków. Biuro podróży Grajan w Olsztynie jako całkowity koszt podaje kwotę 200 złotych, wnioski można składać już teraz (a pozwolenie nazywa wizą, ale to szczegół :). Wymagane dokumenty: potwierdzenie meldunku, paszport, zdjęcie i ksero dowodu osobistego.
Elbląski Eltur, jeszcze śpi.
Podobnie jak biuro podróży Izyda.
W Gdańsku też nie znalazłem pośredników, którzy są na bieżąco


środa, 20 czerwca 2012

Ruch bezwizowy od lipca

Dzięki mrówczej pracy Zdzicha (dziękuję!) wiemy już, że termin wejścia w życie ruchu bezwizowego podany przez konsula FR w Gdańsku staje się faktem. Prezydent FR podpisał co trzeba, w ciągu 30 dni nowe zasady ruchu przygranicznego wejdą w życie. A na powyższy temat na stronie PortEl polecam artykuł autorstwa dr Michała Glocka nosi wymowny tytuł: z ręką w nocniku :) W komentarzach wypowiedziało się kilka osób i pomysł nie wszystkim się podoba.