Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ceny w Rosji. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ceny w Rosji. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 20 lutego 2012

Kawa czy herbata, ceny w Rosji i sklepie bezcłowym

Okazało się, że tabliczki sezamowe są teraz tańsze. Na oko także mniejsze, ale to jeszcze sprawdzę.
Dziś znów przywiozłem cztery worki brykietu ale tym razem celnik nawet się nie zająknął na jego temat.
Zgodnie z planem podaję kolejne ceny z bezcłowego:
Kawa. Jacobs Kronung 500 g - 8,30 euro, ta sama kawa w wersji Mild - 7,50
Herbata. W sklepie bezcłowym Yerbamate dla smakoszy co prawda nie znalazłem ale wybór herbat jest spory. Twinings English Breakfast 200 g w metalowej puszce kosztuje 5,20 euro, za 100 gram zapłacisz 3,60
Wybrane słodycze: czekoladki Merci - 3,50 euro, czekolada orzechowa 400 g - 5,20
Puszka 140 g kawioru z łososia (w smaku faktycznie czuć z jakiej ryby?) kosztuje 7,70 euro

W wypadku w/w cen konkurencyjność towarów szału nie robi, kawa jest wręcz droższa niż w kraju. Kronung mieloną 500 g można kupić u nas już za około 12 złotych.


Ceny niektorych artykułów z dnia 11.12.2012:
Sezam w tabliczkach 150g - 38,10 rubli
Slonecznik w karmelu 150g - 19,90
Orzeszki arachidowe w karmelu 150g - 39,90
Mieszanka batoników złożona z wyżej wymienionych trzech produktów 280g - 46,90
Chałwa słonecznikowa 350g - 32 ruble
Chałwa słonecznikowa 400g - 38,90

Piwa:
Carlsberg 0,5 l -58,50
Baltika 3 - 31,80
Bolszaja krużka (Jantarnoje) - 27,50
Kozel - 52,50

Wina musujące:
Martini czerwone i białe - 840,50 do 917 rubli
Henri Marcel - 219,90
Najtańsze - 175 rubli

Inne napoje:
Coca Cola 1 litr - 40,50, 2 litry - 58,50
Bieła Kola (jakiś produkt kolopodobny z Białorusi?) - 23 ruble za litr
Kwas chlebowy Livu - 42, 50
Kwas chlebowy Boczkowoj - 41,90

W sklepie na stacji Surgutoil:
Redbull 250g -73 ruble
Lepsze ceny na dodatki do paliw niż na Lukoil i Syrgutnetegaz - Runway do czyszczenia zapłonu - 61 rubli, oktan korektor polepszający spalanie i "dodający" oktanów 62,50. Na innych stacjach te produkty kosztują od 70 rubli w górę.
Lejki w cenie od 80 rubli
Kanister metalowy 20 litrów - 878 rubli
Cukierki od 33 rubli za 300 gram
Coca Cola 2 litry - 76 rubli, czyli dużo drożej niż w sklepie w Mamonowie
Woda - od 19 rubli za 2 litry
Na tej stacji jest automat z kawą, która parzy też herbatę ale nędzną, bo coś w rodzaju Sagi smakującej papierem

Alkohole w bezcłowym na przejściu Grzechotki-Mamonowi II aktualizacja z 11.12.2012
Martini (litrowe) - 9,30 euro
Campari 1 l. - 14,50
Absynth (68%) 0,7 l. - 24,50
Chevalier (koniak) 1 l. - 4,90
Pavlides (tzw. grecki koniak) 0,7 l. - 3,90 (promocja)
Whisky Grant's 1 l. - 13,80
J&B 1 l. - 17,90
Jim Beam - 18,20
Member 0,7 - 4,90
Jelzin - 4,50
Likier Sheridan's 1 l. - 27,- (pół litra tego specjału kosztuje 15 euro)


czwartek, 16 lutego 2012

Balsam Szostakowskiego

Balsam Szostakowskiego ma właściwości bakteriostatyczne, słabo znieczulające oraz przyspieszające gojenie się ran. Podany doustnie osłania uszkodzoną błonę śluzową żołądka, dwunastnicy oraz jelit.
Wskazania: odmrożenia, oparzenia, stany zapalne skóry, wrzody. Stan zapalny sutka. Niekiedy stosuje się jako lek pomocniczy w chorobie wrzodowej żołądka.
Zapytany przeze mnie celnik nie potrafił odpowiedzieć czy i w jakich ilościach mogę wyżej wymieniony lek przywieźć z Rosji, więc zamówiłem w aptece trzy buteleczki po 50 ml każda.
Apteka sprowadziła balsam już następnego dnia w cenie 11 złotych za sztukę. W kraju 100 ml tego preparatu kosztuje ponad 34 złote plus koszty wysyłki. Czysty zysk.
Przy wjeździe celnicy nie mieli zastrzeżeń. Na zdrowie!



środa, 15 lutego 2012

Ceny w Rosji cd i dobre rady celników

Jest zima, palić trzeba, nie tylko tanie papierosy ale też w piecu.
"Na budach" kupiłem cztery worki brykietu drzewnego po 70 rubli za sztukę (czyli po 7 złotych z groszami, u nas taki sam brykiet kosztuje ponad 8 złotych plus koszty przesyłki). W worze mieści się około 10 kilogramów tego opału z prasowanych trocin. Przy okazji wymieniłem złotówki na ruble, ponieważ kantor na przejściu w Grzechotkach był nieczynny z powodu kontroli.
Zatankowawszy na Lukoilu wróciłem na przejście. Kolejka przed polską odprawą długa na jakieś 20 samochodów i zanim podjechałem pod okienko cztery godziny marzłem jak pies mimo, że na dworze temperatura nie spadła poniżej 3 stopni. W końcu jednak stawiłem się do odprawy i zażyłem nieco gimnastyki.
Najpierw podszedł do mnie jakiś celnik i z troską w głosie dopytywał o to czy nie chowam papierosów w desce? Niemal słyszałem jak bardzo zależy mu abym woził więcej niż przewiduje norma, od razu zapałałem do niego sympatią. Zainteresował się też brykietem i chciał wiedzieć czy "nie upchnęli mi do środka" papierosów. Odparłem, że byłbym zdziwiony, bo w takim razie zapłaciłem za towar zdecydowanie zbyt tanio. Potem z "pawilonu" wyszła celniczka i rozpoczęła się właściwa odprawa.
Wymacała mój bagaż podręczny zlustrowała wnętrze samochodu narzekając, że ostatnio na pasie pojawiło się wiele małych samochodów trzydrzwiowych a w tych trudniej jest przeprowadzić kontrolę. Na koniec odkryła brykiet. Wywiązała się między nami dyskusja na jego temat. Według celniczki cztery worki to podejrzana sprawa. Nie potrafiła wyjaśnić tego enigmatycznego zapisu prawnego o "handlowej ilości" ale według niej cztery worki to za dużo, "bo wszyscy wożą po jednym". Wszyscy wożą też większe ilości papierosów ale to nie znaczy, że jest to zgodne z prawem - pomyślałem. Odparłem, że robię zapas, bo nie wiem kiedy znów pojadę do Rosji na zakupy? Na to celniczka: a co by było gdyby każdy tak tłumaczył wwożonych kilka pakietów papierosów? Ręce mi opadły, czy to ja mam wyjaśniać na czym polega różnica między wyrobami tytoniowymi, których przewóz do Polski jest objęty wyraźnymi ograniczeniami a trocinami prasowanymi w cegiełki, co do których prawo nie ma wyraźnego stosunku?
Następnym razem znów przywiozę cztery paczki i sprawdzę reakcję kolejnych celników



Skoro już mowa o prasowanej drobnicy to w Rosji warto kupić tabliczki z prasowanego sezamu lub słonecznika w karmelu. Nie tak słodkie jak w Polsce, chrupiące i dające się łatwo dzielić na kostki. Ważą około 140 gramów i kosztują 4-4,20 rubli.

czwartek, 12 stycznia 2012

Ceny w Obwodzie Kaliningradzkim

Czyli co opłaca się przewozić przez granicę?
Pierwsza trójca i żelazne punkty: alkohol. W sklepach bezcłowych litr czystej (Remoff) kosztuje 3,30 euro. Smakosze mogą wybrać Jim Beam'a za 18,20, Campari w cenie 8,50 za pół litra, rum Bacardi po 16,50 za litr. Johnny Walker Red Label kosztuje 21,50 za litr, Grant's Whisky - 13,80, Major Gunns - 8,-; Teachers Whisky - 14, VAT69 - 8,90; Clan MacGregor - 7, Glenross - 7,50; wódka Jelzin - 4,50; Korn - 5,50, polska wódka Bass 3,90. Alkoholu w sklepach innych niż bezcłowe raczej nie opłaca się kupować.
Papierosy: tańsze niż w kraju są wszystkie, najtańsze Jin Lingi w miękkim opakowaniu kosztują 30 euro centów, L&M - 90
Paliwo: w nowo wybudowanej stacji benzynowej "SurgutNeftGaz"ropa kosztuje (ceny w rublach) 26,90, etylina 95 - 28,50 a 92 - 26,60. Po benzynę 98 z przejścia w Grzechotkach trzeba jechać 8 do dwudziestu kilku kilometrów na stację Łukoil, która ulokowana jest między przejściem w Gronowie a miasteczkiem Mamonowo. 98 kosztuje 30,45 rubli za litr.
W Rosji tańsze są słodycze, przeważnie produkcji ukraińskiej. Dla przykładu karton ptasiego mleczka, niecałe 2 i pół kilograma kosztuje 125 rubli. Pewien turysta odkrył, że opłaca się mu kupować lejki do paliwa po 50 rubli zamiast ryzykować przewóz większej ilości papierosów.

Obowiązująca norma to dwie paczki, nie dwa kartony :)

Węgiel kamienny luzem w Mamonowie można kupić w cenie 4800 rubli za tonę, pakowany w worki (po 50 kg) - 4450 rubli za tonę. (ceny z 15.10.2012)

Aktualne ceny dostępne będą TU