sobota, 2 czerwca 2012

Jadę do Rosji, pierwszy i kolejny raz. Procedury, zakupy, Co wolno, na co uważać

Ponieważ wciąż blog odwiedzają nowi czytelnicy i nowi chętni do wyjazdów za "miedzę" w poszukiwaniu informacji podstawowych postanowiłem uaktualnić informacje i zebrać w jednym poście te, które dotychczas zamieściłem.
Zamierzasz jechać do Obwodu? Nie ma problemu. Masz już Passata lub inny wóz z dużym bakiem. Nie masz? Możesz go kupić lub pożyczyć. Pożyczenie od członka rodziny lub znajomego to kwestia sporządzenia notarialnej umowy użyczenia - koszt w Pasłęku to 37 złotych.
Samochód musi być sprawny, wliczając w to działające światła, podświetlenie tablicy rejestracyjnej i spryskiwacze oraz opony.

Samochód powinien mieć aktualny przegląd techniczny oraz OC i Zieloną Kartę.

Wyjazd z Polski

Jadąc na granicę nie musisz mieć ze sobą rubli. Kupisz je w kantorze na samym przejściu (w Grzechotkach) lub przed przejściem (jak w Gronowie). Ostatecznie wymienisz złotówki "na budach" już w Rosji po identycznym kursie jak w kraju.
Na przejściu zajmujesz dowolny pas. Przy wyjeździe z Polski wybór pasa nie ma znaczenia, znaczenie ma liczba samochodów przed Tobą. Ponieważ na przejściu obowiązują przepisy ruchu drogowego  masz zapięte pasy i włączone światła, używasz kierunkowskazów. Pod pawilon podjeżdżasz na znak dany przez pogranicznika. Wyłącznie. Za wjazd bez pozwolenia skarcą Cię i postraszą mandatem :). Odprawa jest szybka, jedno okienko - pogranicznicy, wręczasz paszport i dowód rejestracyjny. Czasem funkcjonariusz zechce skontrolować stan techniczny pojazdu, drobną usterkę jak przepalona żarówka możesz usunąć na miejscu, jeśli pogranicznik stwierdzi na przykład łyse opony to licz się z wezwaniem radiowozu drogówki :)
Zakładam, że ewentualna kontrola wypadła pomyślnie i jedziesz dalej. Opuszczasz teren polskiego przejścia i możesz wjechać na przejście rosyjskie pasem prawym lub lewym. Zauważyłem, że większość podróżnych wybiera, chyba z przyzwyczajenia, pas lewy, tymczasem jadąc prawym masz większe szanse na mniejszą kolejkę do rosyjskiej odprawy :) (z ostatniej chwili: prawdopodobnie na czas Euro cztery pierwsze pasy, czyli 3,4,5, i 6 zostały włączone do zielonego korytarza - 5 i 6 są dostępne tylko dla autobusów, wybierając  3 lub 4 trafisz na nitkę wiodącą prosto na zielone pasy przejścia rosyjskiego, możliwość zmiany pasa po polskiej odprawie została zablokowana).
Na bramie przed rosyjskim przejściem ich pogranicznik wręczy Ci kartkę migracyjną. Na przejściu w Gronowie za kartkę płacisz 100 rubli na Grzechotkach dostajesz ją gratis :) Jeśli nie masz zapasowej i już wypełnionej w domu zrób to teraz, na kolanie i nie pomyl się :) Kartkę migracyjną wraz z paszportem i dowodem rejestracyjnym wręczysz pogranicznikowi w pierwszej budce. Odzyskawszy dokumenty wraz z podstemplowaną kartką udostępnij samochód do kontroli czyli otwórz wszystkie drzwi od strony kierowcy i bagażnik, pogranicznik podejdzie i zerknie może też zechcieć spojrzeć pod pokrywę na zapasowe koło. Dwie uwagi: zanim podjedziesz pod budkę pograniczników zatrzymaj się przed ciągłą linią i zaczekaj aż pozwolą Ci wjechać - nie zawsze ale czasem mundurowi wkurzają się kiedy człowiek wjeżdża bez pozwolenia :) Druga uwaga odnosi się do korzystających z przejścia w Bezledach - jeśli włożysz do paszportu 50 rubli to pogranicznik da się przekonać do nie wbijania pieczątki dzięki czemu paszport wystarcza na dłużej :) Podobno w Gronowie da się przebłagać pogranicznika aby wbił swój stempel na inny starszy w tym samym celu.
Po kontroli, jeśli pas jest pusty podjeżdżasz do celników. Jeśli przed sobą masz inny samochód to podjedź nieco do przodu i nawet jeśli nie otrzymasz wyraźnego sygnału do zatrzymania stań jeszcze przy pierwszej budce zostawiając tyle miejsca za sobą aby zmieścił się następny samochód. Czyli nie pakuj się przed budkę celników jeśli już stoi tam jakiś samochód poczekaj kilka metrów za nim. Kiedy miejsce się zwolni - podjeżdżasz. Uwaga! Miejsce przed Tobą może być puste, bo samochód zjechał na bok jezdni tuż za budką, jeśli tak - zrób to samo - miń budkę i zaparkuj przy krawężniku po czym wróć pieszo do budki z dokumentami.
Celnikom za pierwszym razem przedstawiasz paszport, dowód rejestracyjny i dwa egzemplarze deklaracji celnej (jednorazowej), powinieneś otrzymać w miejsce zwykłej deklaracji deklarację zbiorczą ważną na 30 przejazdów. Jeśli tak się nie stanie to nic straconego - dostaniesz deklarację wielokrotną przy okazji następnej podróży :) Kiedy zbiorcza deklaracja wyczerpie się znów przedstawiasz deklarację zwykłą i w zamian dostajesz nową zbiorczą. Wzoru deklaracji dziesięciokrotnej nie zamieszczam, jest to druk mocno skrócony jest tam tylko miejsce na pieczątki celników i ich naklejki oraz Twój podpis (celnik zaznaczy gdzie masz go złożyć), podpisać należy też każdorazowo przyklejane przez urzędnika "wlepki".
Może się zdarzyć, że celnik nie odda Ci dokumentów i każe czekać z boku ponieważ zostaniesz wylosowany do kontroli za pomocą mobilnego rentgena. Nie ma obaw, stracisz trochę czasu ale jeśli nie wieziesz pół tony kiełbasy albo broni nic więcej Ci nie grozi.
Opuszczając teren przejścia granicznego upewnij się, że masz zapalone światła. Jeżeli posiadasz CB radio to nie afiszujesz się anteną - zdejmij ją jeszcze na przejściu. Jedziesz nie szybciej niż 70 na godzinę a w terenie zabudowanym 40.

Rosja

Już wiesz po co jedziesz? Po pierwsze paliwo. Gaz oraz etylina 98 są dostępne wyłącznie na Lukoilu. Na Okeanii przy każdym dystrybutorze masz do dyspozycji kołki ułatwiające napełnienie baku pod korek, na SurdutOil jest "buda" podobna jak te za przejściem Gronowo-Mamonowo. Na "budach" kupisz papierosy, alkohol, słodycze (niezła chałwa słonecznikowa, mieszanki cukierków, ptasie mleczko, podróbki Raffaello i inne) oraz brykiet kominkowy. W samym Mamonowie na początku miasteczka po lewej stronie (jeśli jedziesz z Gronowa) możesz kupić węgiel kamienny w workach.
Jeśli lubisz ryzyko możesz spróbować zrobić zakupy w mamonowskich sklepach (ryzyko wiąże się z zakazem przebywania w strefie przygranicznej - do 5 km od granicy- bez specjalnego pozwolenia). Ze wszystkich towarów zwykle wybieram chałwę (nieco większa gramatura niż tej sprzedawanej na "budach" i ładniejsze opakowanie i tabliczki słonecznika, sezamu lub fistaszków w karmelu. W aptece możesz kupić na przykład Balsam Szostakowskiego, dużo taniej niż w Polsce. Masz już wszystko? To nie ma na co czekać - jedziesz do domu. Jeśli jesteś w Mamonowie a zamierzasz wracać przez Grzechotki to masz do wyboru dwie drogi: dłuższą lub krótszą. Stan krótszej ostatnio poprawił się choć kiedy jest sucho samochód ubrudzisz kurzem, jeśli jest mokro to, dla odmiany, błotem :)
Po drodze, lub już w kolejce przed przejściem, być może, zechcesz dolać nieco paliwa do baku, jeśli tak to upewnij się, że nie przyłapie Cię ruska drogówka - mandat (czytaj: łapówka) jak w banku! Warto wiedzieć, że Rosja podpisała Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym a więc obowiązkowe wyposażenie polskiego samochodu jest tak samo ważne u nas jak i w Rosji. Nie maja prawa wymagać od kierowcy posiadania czegoś czego polski kodeks nie wymaga. Rosyjscy policjanci często zmieniają miejsca, w których zatrzymują się aby "upolować" kilku kierowców i nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie ich spotkasz? Podobnie niepewna jest sprawa łapówek dla pograniczników na przejściu Mamonowo II-Grzechotki. Ostatnio nie wymuszają zakupu bułek i nie biorą w łapę ale z pewnością nie są z tego stanu rzeczy zadowoleni i nie można wykluczyć, że w jakiś sposób spróbują znów dobrać się do naszych kieszeni.
W każdym razie jesteś już w kolejce, zajmujesz miejsce na drugim, licząc od lewej, pasie. Nigdy na pierwszym! Trzecim możesz się poruszać jeśli omijasz samochody stojące na pasie drugim. Nigdy nie wolno cofać ani , zwłaszcza na oczach drogówki przekraczać podwójnej linii ciągłej - to oczywiste. Czasem w okolicy kolejki kręcą się urzędniczki z rosyjskiej służby migracyjnej ale jeśli zachowujesz zasadę 90 przejazdów na każde 180 dni oraz znasz adres firmy, której nazwa figuruje w Twojej wizie to nie musisz się ich obawiać. Być może kolejka składa się wyłącznie z czasowców, więc jeśli Ty do nich nie należysz a nad pasem pali się zielone światło to wjeżdżasz na teren przejścia granicznego.

Powrót do Polski

Jeżeli chcesz zatrzymać się pod sklepami bezcłowymi jeszcze przed rosyjską odprawą ustaw się na jednym z dwóch ostatnich pasów po prawej - pas "czerwony" i "zielony" - zwykły. Pozostałe pasy to już tzw zielony korytarz, który kończy się dopiero za polską odprawą celną. Z zielonego korytarza nie zjedziesz na parking pod bezcłowym i nie zmienisz go na inny po polskiej stronie. Na wszystkich pasach odprawa wygląda tak samo: podjeżdżasz pod budkę celników na dany znak. Jeśli to Twoja pierwsza podróż to przedstawiasz paszport oraz deklarację wjazdową plus wyjazdową, jeśli jedziesz kolejny raz to wręczasz tylko deklarację wielokrotną. Oczywiście z załącznikiem w postaci banknotu 100 rublowego.
Nieco podjeżdżasz robiąc miejsce kolejnemu samochodowi (chyba, że człowiek w mundurze pozwoli Ci zatrzymać się bliżej samochodu poprzedzającego. Kiedy samochód przed Tobą zwalnia miejsce stajesz pod budką pograniczników. Procedura podobnie jak na wjeździe: dokumenty wraz z kartką migracyjną dajesz osobie w budzie, potem otwierasz drzwi i bagażnik. Potem unosi się szlaban i możesz jechać do bezcłowego lub prosto na polskie przejście.
W sklepie bezcłowym kupisz tanio markowe alkohole, papierosy, perfumy, słodycze, kawę i herbaty... pierwsze dwie pozycje to obok paliwa żelazny zestaw :)
Opuszczasz teren Rosji. Pamiętaj aby za pierwszym polskim szlabanem zatrzymać się przed znakiem STOP. Potem wybierz swój szczęśliwy numerek, czyli pas, z którego chcesz być odprawiony. Jeżeli potrzebujesz dłuższej chwili do namysłu możesz zatrzymać się na parkingu obok toalet ale nie dłużej niż 15 minut, potem człowiek w mundurze może Cię stamtąd wyprosić.
Do odprawy granicznej podjedziesz dopiero na znak człowieka w mundurze. Otworzysz drzwi i bagażnik. Dokumenty wręczysz mu jeszcze na pasie albo dopiero przy okienku, dostaniesz z powrotem od razu albo dopiero w następnym okienku u celników - pogranicznik powie Ci o tym.
Odprawa celna zaczyna się w momencie kiedy wysiądziesz z samochodu i kłaniając się przed okienkiem wyznasz szczerze i bez niedomówień co wieziesz. Chodzi o ilość zestawu żelaznego, czyli papierosy, alkohol i paliwo ale jeśli wieziesz coś jeszcze (węgiel, większą ilość lejków do paliwa czy ikony) lepiej o tym wspomnij :)
Celnik poprosi abyś poczekał w samochodzie, możesz zapytać czy go przygotować do kontroli albo nie. Tak czy siak, celnik wyjdzie i pozagląda sobie w różne miejsca. No, chyba, że każe Ci jechać do budynku 5a. Jeśli odprawa odbyła się bez przeszkód oddalasz się w stronę domu. Zanotuj lub zapamiętaj godzinę odprawy jeśli zamierzasz następnego dnia odbyć wycieczkę ponownie. Jeśli przyjedziesz wcześniej postawisz siebie i celników w kłopotliwej sytuacji. Jeszcze będąc w Rosji przekalkuluj ile czasu jeszcze Ci zostało do zachowania zasady okazjonalności, czyli jeden przejazd na 24 godziny i w przypadku gdy uznasz, że masz jeszcze dużo czasu dołącz do grona "czasowców".
Obecnie najniższy mandat za wykrytą kontrabandę to 150 złotych płatne w terminie 7 dni od daty wystawienia

Poproszę o uwagi i konkretne przykłady sytuacji, których byliście uczestnikami lub świadkami, a także różnic między procedurami i nastawieniem urzędników zwłaszcza na pozostałych przejściach. Obiecuję ten artykuł aktualizować o podane przez Was informacje tak aby zawarł WSZYSTKIE niezbędne informacje istotne dla podróżnych. Z góry dziękuję

41 komentarzy:

 1. Czy przed granicą jest możliwość kupna zielonej karty? Mam OC w mBanku gdzie nie można dokupić ZK, ceny u innych ubezpieczycieli są zaporowe ;/
  Jeśli ktoś wie lub jeździ i ma chęć sprawdzić, będę niezmiernie wdzięczny.
  Dawid

  OdpowiedzUsuń
 2. News dania: ruscy nie wpuszczają Polaków na zielone pasy, i zielone po polskiej stronie stoją puste a zwykłe zawalone.

  OdpowiedzUsuń
 3. A co lepsze, jeśli już zdecydujesz się na wjazd na zielony to lecisz na ruski kanał. Z tego co mówią,ważenie baniek jest standardowym zabiegiem

  OdpowiedzUsuń
 4. Same ciekawostki :) Około 12 naszego czasu Rosjanie przestawiali bariery oddzielające zwykłe pasy od zielonych. Wyglądało to tak, jakby przywracali stan poprzedni. Może to była jakaś ich jednorazowa akcja?

  OdpowiedzUsuń
 5. niemożliwe ja dziś przed 16 byłem i właśnie nie wpuszczali na zielony, ale uparłem się i byłem na kanale ruskim(tzw. jamie :D) im chodzi o EURO, żeby zielonymi jeździli tylko ruscy kibice.

  OdpowiedzUsuń
 6. dzięki, bardzo przydatne informacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli już tylko czerwone nam pozostały to niech chociaż zrobią dziure żeby można było wskakiwać na nasze zielone zaraz po ich przejściu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, panowie czy ceny na stacjach coś się zmieniały nie bylem ze 2 tygodnie u naszych wschodnich sąsiadów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam:) powrócił mi na bańke temat peletu tudzież brykietu aczkolwiek to nie to samo. kiedyś bodaj Cobelius mówił że jest w sprzedaży po 70 rubellos pytanie mam następujące po ile kg jest pakowany bo to bardzo ważne. z góry dzięki za info:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Worek brykietu waży 10 kilo

   Usuń
  2. to kit nie opłaca się bo 20kg pelletu w polsce kosztuje 14zł

   Usuń
  3. Zależy gdzie? Jeżeli musisz dodatkowo musisz płacić za transport a z Rosji wieziesz tylko na własne potrzeby i przy okazji to lepiej w u Ruskich. Trzeba by sprawdzić czy w sezonie letnim nie staniał, jak się dowiem to dam znać :)

   Usuń
  4. Obecnie brykiet kosztuje 60 rubli, czyli sezon letni = ceny spadają :)

   Usuń
 10. Kowal, na pierwszej DT był po 28,65, drugiej 28,40 a na 3 28,10 za litr :)

  Zielone pasy już dla nas otwarte !

  OdpowiedzUsuń
 11. Czyli kupujac w Polsce ruble 1rubel kosztuje nas 12gr,po przeliczeniu srednio za 1 litr DT wychodzi 0,12zlx29rubli(cena za litr)= 3,48zl.
  Czy nie lepiej kupic w polskim kantorze dolary po 3,52 za ktorego po stronie rosyjskiej dostaniemy 31rubli? Czyli za litr zaplacimy 29rubli co stanowi po wymianie w rosji 0,94 dolara x 3,52zl= 3,29zl.
  Jezdzac kilka lat temu do mamonowa zawsze sie kupowalo dolary w PL i zamienialo w RUS na ruble. Chcial nie chcial wychodzi 20gr taniej na litrze przy tej wymianie.
  W Mamonowie kilka lat temu byl kantor lub wymienialo sie na budach, dolce na ruble. Jak jest teraz tam? A jak jest od strony Grzechotek po stronie rosyjskiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kantory na budach zamknięto, ten w Mamonowie, kiedy odwiedziłem go z miesiąc temu też był nieczynny

   Usuń
 12. Jakie sa aktualne kursy walut (skup) w Rosji?
  Te podane na kaningrad.ru to sprzedaz tylko.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam wszystkich. Mam pytanie odnosnie wymiany kasy. Na Grzechotkach policza mi po takim samym kursie jak w np. Elblagu w kantorze czy drozej. Orientuje sie ktos w tym temacie?? Co do dolarow to slyszalem ze kiedys sie oplacalo brac ta walute, teraz to raczej szkoda zachodu. Ja mam ubezpieczenie w Axa i za zielona karte nic nie placilem, tak samo wujek. On ma w Pzu. Dowiadywal sie ktos moze o bizuterie czy jest taniej?? Kiedys po zloto sie oplacalo jechac. Teraz to jak juz jechac po zloto to pewnie az do Kaliningradu. Zapomniales Cobelius w tym artykule wspomniec o tym, ze trzeba uwazac zeby przypadkiem nie przelac paliwa. Kolega jechal z uciekajacym paliwem, zatymala go drogowka i mandat bez gadania. Z tego co wiem i rozmawialem to niektorzy stajac juz na powrot do Polski mieli z tym problem. Za dwa tygodnie bede mogl dopiero na granice uderzyc, jak wygladaja kolejki porownojac dni robocze a weekend??

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, zapomniałem napisać o wyciekach :) To prawda, że za coś takiego to i Rosjanie i Polacy wlepią mandat bez gadania, dla posiadaczy Passatów doraźnym rozwiązaniem na czas upałów, kiedy to ciśnienie benzyny w baku może szczególnie dać się we znaki, jest zainstalowanie w odpowiednim miejscu wężyka i butelki, do której paliwo wypchnięte ze zbiornika spłynie :)

   Usuń
 14. Nie napisałeś, ile papierosów można przywieść(2paczki na osobę-jak za dużo, możliwość konfiskaty samochodu przez Polskie służby celne) i alkoholu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Normy wwozowe są tu: http://rosjapl.blogspot.com/2012/06/normy-wwozowe-dla-alkoholu-wyrobow.html
   W tekście też już podlinkowałem, dzięki

   Usuń
 15. Witam. Mam dwa pytania odnośnie użyczenia samochodu. Czy u notariusza wystarczy samo poświadczenie podpisu, czy trzeba sporządzic akt notarialny? Drugie czy trzeba ten dokument przetłumaczyc na rosyjski bo słyszałam rózne wersje

  OdpowiedzUsuń
 16. Akt notarialny, jak najbardziej. Co do tłumaczenia, to wyjaśniono mi, że to nie jest konieczne i tego się trzymam

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy ja dobrze rozumiem, ale wjeżdża się do Rosji (czyli jeden przejazd przez przejścia graniczne) i można wyjechać do domu dopiero, gdy miną 24 godziny (co przez ten czas robić)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 24 godziny od poprzedniej odprawy celnej. Nikogo nie obchodzi kiedy z Polski wyjeżdżasz, ważne jest kiedy wracasz. Jeśli wracasz dwa razy, dzień po dniu, to za tym drugim razem z zegarkiem w ręku :)

   Usuń
 18. Zanim zacząć trzeba mieć wizę. Jak uzyskać całoroczną? Jaki jest koszt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre kantory pośredniczą w załatwianiu wiz, biura podróży także, koszt około tysiąca złotych. 27 lipca za pasem, może lepiej poczekaj do tego dnia i sprawdź czy faktycznie wiza jest niezbędna?

   Usuń
 19. Przydało by się by ktoś opisał te całe procedury krok po kroku . Rynek zbytu jest tak wielki że nie ma co ściemniać że ktoś komuś wchodzi w interes . Pytanie na teraz to -czy przy małym ruchu przygranicznym potrzebny jest paszport ? Jak wychodźce do przodu mogąc wjechać określoną ilość razy? Czy można mieć i wizę i pozwolenie na mały ruch przygraniczny ? Dzięki za info .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze Rosja nie należy do Związku Radzieckiego Zjednoczonej Europy. Paszport jest potrzebny. Ja nie wychodzę, utrzymuję się tylko na powierzchni i jeszcze jedna awaria samochodu rozłoży mnie na łopatki, chyba, że pierwszy będzie komornik. Można mieć wizę i zezwolenie. Jedno drugiemu nie przeszkadza

   Usuń
 20. Witam chce sie wybrac pierwszy raz do ruskich.Chciałbym sie dowiedziec jakie dokumenty i gdzie trzeba złożyc i jak to wyglada na granicy jak sie zachowac, a ktora droga lepiej jezdzic przez które przejscie?
  Dzieki za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 21. mam pytanie dotyczące pozwolenia na wjazd. czy moża normalnie wwozić "zestaw" tak jak na vizie tj, 100l paliwka, fajki i alkohol?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, zestaw jest identyczny w obu przypadkach i podobne zasady

   Usuń
 22. pytanko to jak opłaca sie jechać przez grzechotki i stamtąd na mamonowo czy od razu na mamonowo i płacic 2 razy

  OdpowiedzUsuń
 23. mam pytanko odnośnie wizy..jestem z Suwałk mam już passka i po raz pierwszy chce jechać po paliwko..co mam zrobić i gdzie się udać aby otrzymać wizę...a zieloną kartę kupuje w PL czy u ruskich??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zieloną kartę można kupić przy granicy w Gronowie - 14dni - 50zł, 30 dni - 70zł. Ja mam oc w YouCanDrive (ergo hestia), boz problemu kupiłem zieloną kartę na 365 dni za 20zł.

   Usuń
  2. wizę zaś (czyli pozwolenie wyrobiłem w konsulacie CCCP w gdańsku - koszt 88zł, oczekiwanie jakieś 2 tygodnie. Można to zrobić też w Olsztynie - koszt 40zł więcej. Niestety nie wiem jak to wygląda w Suwałkach.

   Usuń
 24. witam. może ktoś mi podpowie - jakie są limity przewiezienia ekogroszku i gdzie można go kupić? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 25. Kazan -Rosja chciałbym pojechać do dziewczyny poznanej przez internet , na co powinienem uważać i jak przetrwać dłużej w Rosji. Jechał będę autobusem lub pociągiem. Miasto Kazan to dość daleko od Polski, jakie szanse na ewentualną pracę i stały pobyt? Jeśli ktoś wie i ma pewne informacje na ten temat to proszę napisać. Jeśli kogoś by interesowało czemu się decyduję na wyjazd tak daleko do jakiejś Kobiety tak naprawdę nieznajomej ,to powiem że lubię podróże i wyzwania.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń