środa, 13 czerwca 2012

Normy wwozowe dla alkoholu, wyrobów tytoniowych i paliwa

Zamieszczam w dosłownym brzmieniu fragment (ten dotyczący podróżnych przekraczających granicę lądową) ustawy określającej "normy":

Wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) papierosy – 40 sztuk lub
b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 20 sztuk, lub
c) cygara – 10 sztuk, lub
d) tytoń do palenia – 50 g, 


Zwolnienie w ramach norm, o których mowa wyżej można stosować do dowolnego połączenia wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %. 

 
3) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej – 1 litr lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 2 litry, i
c) wina niemusujące – 4 litry, i
d) piwo – 16 litrów,
Zwolnienie w ramach norm, o których mowa wyżej można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w lit. a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %. 

4) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub jest pracownikiem zatrudnionym w strefie nadgranicznej, lub jest członkiem załogi środków transportu wykorzystywanych do podróży z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej – 0,5 litra lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 0,5 litra, i
c) wina niemusujące – 0,5 litra, i
d) piwo – 2 litry. 

Zwolnienie w ramach norm, o których mowa wyżej można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w lit. a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %. 

Paliwa wieziemy bak zalany pod korek plus "nie więcej niż 10 litrów" w bagażnik.
Ta sama ustawa określa, że normy te obowiązują podróżnych wwożących w/w towary "okazjonalnie" - nie definiuje jednak na czym okazjonalność polega (raz na dobę, raz na 24 godziny, czy raz na tydzień :) Problem ten poruszyłem na forum peb.pl aby odwołując się do "mądrości ludu" osiągnąć w końcu jasność. I co? Ilu ludzi tyle opinii :)

19 komentarzy:

 1. Powiedzcie, jak aktualnie wyglada sytuacja z kolejkami? Zarowno na wjazd jak i wyjazd. Urzad celny chwali sie,ze w ciągu ostatniej doby został pobity rekord odprawionych aut w Grzechotkach ,ponad 1000!!
  Czy wygląda to tak "różowo" jak mówi UC na swoich stronach internetowych?
  A może jest tak,że ruscy jadą po zielonym,a passaty koczuja na czerwonym w FR?
  W przyszłym tygodniu szykuję sie pierwszy raz po kilkuletniej przerwie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od tygodnia jeżdżę dzień w dzień i wyrabiam się nawet w dwie godziny. Wjazd: 10-14, powrót 12-16, nie wiem kiedy ten tysiąc przejechał, widziałem po kilka samochodów na pasach a po ruskiej stronie najwyżej trzy czekające na czas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za szybką odpowiedz.
   Powiedz jeszcze jak jest z tą "okazjonalnością"?
   Dotyczy osoby,czy samochodu?

   Usuń
 3. Dotyczy towaru, czyli możesz autostopem jeździć przez granicę tam i z powrotem ile dusza zapragnie, choćby i kilka razy dziennie ale normę przewieziesz tylko raz. Możesz pożyczać samochody znajomych i jednego dnia zatankować kilka samochodów ale każdy tylko raz na 24h. Bo przez 24 godziny paliwo w baku samo z siebie się zużyje a jeśli pojedziesz zatankować wcześniej to znaczy, że spuściłeś. Mogłeś spuścić aby wlać do swego motoroweru albo piły spalinowej ale oni wiedzą, że zrobiłeś to by paliwo sprzedać. Czy nie wydaje Ci się, że żyjemy w warunkach jakiejś dziwnej fikcji? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwne to jest!!!
   A do traktora nie mogę przelać? Mam 15ha do obrobienia.

   Usuń
  2. Jak Cię dzielnicowy przydybie na przelewaniu z Passata do ciapka, to, pewnie, nic nie powie. Celnikom nie da się tego wytłumaczyć na pasie :) Inne szkolenia, inna logika :)

   Usuń
 4. http://wirtualnapolonia.com/2012/06/14/policyjna-prowokacja/#more-19135

  http://wirtualnapolonia.com/2012/06/15/w-stylu-ubeckiego-donosu/

  http://wirtualnapolonia.com/2012/06/15/putin-rozgrywa-euro/

  jeśli ktoś ma chwilke czasu to zapraszam do lektury, ciekawe artykuły na tej stronce, wiele się można dowiedzieć z innej strony niż tylko z TV. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za linki, interesujące i smutne artykuły. Choć przedstawione w nich rewelacje nie zaskoczyły mnie. Tego właśnie bym się spodziewał po "naszej władzy", niczym mnie już nie są w stanie zaskoczyć. Czy artykuły te sama prawda, nie wiem, ale łatwo uwierzę, że tak

  OdpowiedzUsuń
 6. Panowie słyszeliście może o incydentach w czwartek? Podobno na drugiej stacji w nocy podjeżdżała "rosyjska bojówka" i pobili kilku polaków (prawdopodobnie za wydarzenia w Warszawie).

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałem ale nie od bezpośrednich świadków zdarzenia. Raz o dwóch busach, raz o terenówce z czterema ruskimi dresami. Może ktoś kto był świadkiem lub uczestnikiem naświetli szczegóły?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na przejściu Bezledy-Bagrationowsk wczoraj pozorny spokój, ale SG na wyjeżdzie odradzała podróż do obwodu. Przy odprawie paszportowej po rosyjskiej stronie pogranicznik napomknął, ze u Was na Mamonowie jak to określił pijani ludzie ze wsi rozrabiali. Po rosyjskiej stronie stało kilka radiowozów rosyjskiej policji.

   Usuń
 8. W nocy z soboty na niedziele stali od razu przed pierwszą stacją. Kontrola każdego kierowcy gaśnica, apteczka, wiza. Co ciekawe mimo nieszczelnego i głośnego wydechu puścili mnie bez żadnych opłat. Szczęście czy może mieli dobry humor? Gaśnicę miałem nie aktualną i nawet chyba to zauważył milicjant.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież apteczka nie musi być na wyposażeniu ;>

   Usuń
  2. Pewnie, że nie musi i możesz spróbować im to udowodnić, możesz nawet zadzwonić do konsulatu w Kaliningradzie ale nie licz na to, że otrzymasz pomoc a Rosjanie przyznają Ci rację. Lepiej miej apteczkę w samochodzie.

   Usuń
 9. http://wirtualnapolonia.com/2012/06/16/slawomir-petelicki-nie-zyje-najprawdopodobnie-zabil-sie-juz-pierwszym-strzalem/

  każdy kto sprzeciwia się jawnie obecnej władzy niestety właśnie tak kończy!
  ciekawe kto następny...
  czas z tym zrobić porządek!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po to wozimy benzynę - na koktajle Mołotowa, nie? :)

   Usuń
 10. a ile można wegla przewieść przez granicę w Mamonowie? i jaka cena jest ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Czyli jeśli dobrze rozumiem można oprócz wódeczki przywieźć do Polszy 4l winka?

  Znacie jakieś godne polecenia marki w dobrej cenie?

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam
  Czy dobrze rozumiem: Jadąc autem z jednym pasażerem możemy przewieźć 2 litry wódki i 4 paczki papierosów??

  OdpowiedzUsuń