piątek, 20 grudnia 2013

Mamonowo


Mamonowo (Мамоново) czyli Święta Siekierka albo z niemiecka Heiligenbeil to miasteczko z długą historią, której śladów tak jak w Królewcu zostało niewiele. Zresztą nas interesuje zwykle tylko to gdzie nabyć paliwo, wybraną spożywkę lub węgiel? W zwiedzaniu mogą też przeszkadzać rosyjscy pogranicznicy, bo miasteczko leży około 5 kilometrów od granicy a więc w strefie, gdzie swobodne wędrówki "inastanców" nie są mile widziane :)
Po raz pierwszy obecność osady w miejscu obecnego Mamonowa odnotowano w 1272 roku. Krzyżacy odkryli ją i przywłaszczyli po czym założyli tu miasto. Zakonnicy tutejszej komturii postradali są chorągiew pod Grunwaldem. Niemcy siedzieli w okolicy aż do 25 marca 1945 roku i chociaż bronili się nieskutecznie to tak zaciekle, że z miasta zostały gruzy a pobliski cmentarz zapełnił się 4700 kwaterami obrońców.
 Tak wyglądało miasteczko przed przejściem frontu:


Jednym ze zdobywców miał być niejaki Nikołaj Mamonow i to na jego cześć miasto nosi obecną nazwę. Mamonow rzekomo poległ pod Pułtuskiem 26 października 1944. Tak twierdzi Wikipedia. Tylko, że jeśli fakty i daty podane przez Wiki są prawdziwe to facet musiał zdobywać Świętą Siekierkę jako żywy trup... Z drugiej strony nie takie cuda się działy w Sowietskom Sojuzie :)

Sądząc po wyglądzie na pomniku Mamonow równie dobrze jak zombie mógł być Terminatorem:

Mniejszym zadęciem wykazał się twórca pomnika bałtyckiego szprota. Stoi obok Domu Kultury, niedaleko miejskiego parku.Samego parku oraz ławek strzegą drewniani żołnierze:
W mieście zachowało się kilka okazów dawnej zabudowy. Gmach mieszczący przed wojną Urząd Pocztowy (między innymi)

Rosyjscy miłośnicy historii odwiedzający Mamonowo zajmują się odnajdywaniem kamieni węgielnych takich jak ten poniżej. Co najmniej trzy z nich oznaczone są inicjałami miejscowego fabrykanta Rudolfa Werke


Czytelników złaknionych widoku Mamonowa odsyłam do galerii znajdują się tam między innymi fotki charakterystycznych bunkrów rozlokowanych na rogatkach miasta

PS
Link pozyskany dzięki Robertowi W - do mapki przedstawiającej zmiany granic z OK, dziękuję!
Uważam Rze Historia dostępny jest w wersji elektronicznej w Nexto.pl


3 komentarze:

 1. Świętomiejsce - taką nazwę częściej widziałem niż Święta Siekierka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeszcze starsza nazwa tej miejscowości. Świętym było to miejsce za czasów Prusów :) Dzięki

   Usuń
 2. W sierpniowym numerze Uważam Rze Historia ukazał się ciekawy artykuł pt. "Wędrująca Granica" o kształtowaniu się granicy w b. Prusach Wschodnich.
  Bardzo ciekawy artykuł - Polecam !!
  Żeby nie być gołosłownym screen z gazety:
  http://www.iv.pl/images/15902985916309070914.jpg

  OdpowiedzUsuń