sobota, 21 grudnia 2013

Nazwano Cię przemytnikiem? Przemytnik też człowiek

Nie, nie chodzi o posła Wojciecha Penkalskiego, który zaczynał jako przemytnik i próbował gangsterki, odsiedział też krótki wyrok za kratami (do kolegów posłów mawia: „Ja już siedziałem, wy dopiero będziecie" - co daj Boże:). Wejścia do polskiego parlamentu nie można nazwać "wyjściem na ludzi", tym bardziej z ramienia TEJ partii. Pan Wojciech stanął po stronie przemytników i turystów po ostatnim "dokręceniu" okazjonalności do pracy w sejmie przykłada się i złożył już ponad sto interpelacji, którym nadano bieg ale to wszystko mało w porównaniu do dokonań bohatera tego artykułu.

Sergiusz Piasecki urodził się 1 kwietnia 1901 lub 1899 roku jako nieślubny syn zubożałego, zrusyfikowanego szlachcica. Z daty urodzin (Prima Aprilis) można by przypuszczać, że los będzie nim pomiatać jak filmowym Piszczykiem ale było odwrotnie. To on brał życie "za mordę".
Jako nastolatek zwiał z więzienia i trafił do Rosji ogarniętej rewolucją. Tam nabawił się takiej odrazy do bolszewików, że potem z ochotą walczył z nimi w wojnie 1920 roku, i w czasie II Wojny Światowej a także po "wyzwoleniu". W międzyczasie trudnił się pracą dla wywiadu sanacyjnej Polski czyli tzw "Dwójki", czasem zwykłym rozbojem a także przemytem. Działalność przemytniczą uskuteczniał, oczywiście, na pograniczu polsko-sowieckim (między innymi dostarczał narkotyki oficerom GPU).
Na podstawie swych wspomnień z działalności przemytniczej napisał powieść: "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" - pisał odsiadując wyrok w najcięższym przedwojennym polskim więzieniu, krótko po tym jak nauczył się pisać po polsku!
Po wojnie emigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1964 roku.

Jest znany jako autor 17 powieści i nowel opisujących życie agenta wywiadu, przemytnika, bandyty i bojownika podziemia, co najmniej dwie z nich zostały sfilmowane. "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" znajduje się już na podstronie z plikami do pobrania. Polecam!

 Film z cyklu "Errata do biografii"


 Przemytnik, recydywista a wyszedł na ludzi... :)

PS
Fiskus zaciska pasa. Podatnikom. Na gardle...
PS 2
Bonus od Dżamseda B.

4 komentarze:

 1. Cobelius czy czytałeś " Zapiski oficera Armii Czerwonej" - Sergiusza Piaseckiego ??

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja ostatnio trafiłem na coś takiego: http://mefi100.latte24.pl/tag/2647,przemyt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten Mefi (nick wygląda znajomo, chyba widziałem jego wpisy na innych stronach) ma sporo do opowiedzenia. Literat :) Link dodaję w poście jako klikalny bonus

   Usuń