niedziela, 5 maja 2013

Skrócony słownik dla przekraczających granicę

A.
Allods. Dobra, to jest reklama ale kto mi zabroni?

Akcja gry rozgrywa się w klimacie rosyjskiej fantasy. Nazwy miejsc i nazwiska brzmią z rosyjska, stroje i architektura też są jakby wyjęte z rosyjskich baśni, chociaż mylący może być fakt, że niczego tam nie załatwisz za łapówkę. Plusem gry jest możliwość zaprojektowania postaci. Od wyboru rasy i specjalizacji po typ budowy i kolor włosów - dla fanów  The Sims to coś normalnego i tak powinno być. Allods dostarcza nieco innych emocji niż World of Tanks ale chyba warto czasem zajrzeć do świata rosyjskiej baśni choćby dla niesamowitych widoków.


B. zaproponuj hasło
C.
Celnik. W Polsce -Urzędnik państwowy, który nie znając przepisu zna jego interpretację i na tej podstawie nazwie Cię przemytnikiem, każe zapłacić cło i jeśli nie okażesz mu szacunku to się obrazi.W Rosji, patrz: Таможенник
Cło. Podatek płacony na granicy od towarów przywożonych i zwolnionych z opłat celnych (wiem, sam tego nie rozumiem), wymuszany przez celników oszukanych przez Rząd a służący reperowaniu budżetu Rządu (czyt.: przymusowa składka na premie ministerialne), brzmi jak definicja masochizmu ale może Rząd znów im coś obiecał w zamian za zwiększenie wpływów do tzw budżetu państwa?
D.


czyli  дорожная полиция - policja drogowa. Nazwa może być myląca, bo jest to mobilna służba diagnostyczna trudniąca się wyszukiwaniem usterek w samochodach na polskich "blachach". Podobnie jak w przypadku polskiej "drogówki" celem "dorożnoj policji" jest, przede wszystkim, wydrenowanie kieszeni kierowcy z tą różnicą, że polscy "radarowcy" sponsorują w ten sposób urzędy i biurokratów a Rosjanie pozyskanych od kierowców pieniędzy nie marnują (jest nadzieja, że dzięki nam i naszym rublom ich dzieciom żyje się lepiej, albo ich żonom, rodzicom w podeszłym wieku albo, przynajmniej, że nie będą mieli kaca nazajutrz a w trakcie picia wzniosą toast za zdrowie polskiego darczyńcy).
E. Econoline minibus Forda, czasem w wersji kampingowej lub limo, kłujący w oczy imponującą pojemnością zbiornika. (Dzięki Radku:)
F. zaproponuj hasło
G. zaproponuj hasło
H. zaproponuj hasło
I. 
 Importer Paliw Silnikowych, czyli Polak wracający z Obwodu, który przekroczył liczbę 10 przejazdów na 30 dni. Jest to tytuł czysto honorowy (jak profesor honoris causa, który nie musi mieć w dorobku nawet matury :) Co oznacza, że importuje nadal wyłącznie na własne potrzeby a za próbę sprzedaży oclonego paliwa zostanie surowo skarcony. Dzięki Dżamsed (przy okazji: przypomniałem sobie właśnie, że kiedyś wyprodukowano serial "Fala zbrodni", czyli jednak Bakajev wylizał się, zabili go i uciekł!?)
J. zaproponuj hasło
K. zaproponuj hasło
L. zaproponuj hasło
M. zaproponuj hasło
N. 
Norma.  Powszechnie stosowana, choć nieoficjalna nazwa ogółu produktów, które podróżny może przewieźć przez granicę. Dotyczy: 40 sztuk papierosów, 05,-1 litra mocnego alkoholu, baku pełnego paliwa plus 10 litrów w kanistrze. Ilość innych towarów zostanie uznana za normę lub nie dopiero w czasie odprawy celnej i wtedy dowiesz się czy handlujesz ruskim cukrem czy po prostu kupujesz oszczędnie? Uwga, nie wolno w czasie składania deklaracji przy okienku celnika zgłosić "normy", chociaż urzędnicy nie muszą znać egzekwowanych przez siebie przepisów ze szczegółami, lubią generalizować ("wy tworzycie kolejki, wy przemycacie, wszyscy kłamią") i myślą schematycznie (handlujesz paliwem, kontrola nie wykazała kontrabandy? Tym razem rzeczywiście nic nie wiozłeś lub dobrze ukryłeś) to w tym przypadku gorąco pragną abyś wymienił rodzaj i dokładną ilość "normy"  Więcej
Niehandlowa ilość - ilość towaru jaką zgodnie z prawem można przywieźć do Polski i nie zapłacić cła. 20 kilogramów brykietu drzewnego można nazwać ilością handlową ale już 30 nie. Przywiozłem ostatnio saszetkę z suszonymi rybkami i odstąpiłem znajomemu za co on dał mi piwo. Czy to była transakcja handlowa? Czy 20 gramów suszonej ryby z Bajkału to ilość handlowa? cały brykiet jaki przywiozłem z Rosji (mogło być tego jakieś 200 kilogramów) spaliłem, czy gdybym chciał przewieźć 200 kg tego opału jednorazowo mogę okazać wiaderko z własnoręcznie wydobytym z pieca popiołem na dowód tego, że nie zamierzam brykietem handlować a po prostu zmienić go w energię cieplną we własnym domu?

O.
Okazjonalność. Norma, dowolnie modyfikowana przez nie wiadomo kogo i kiedy, obowiązująca wszystkich tych chciwych złodziei odbierających biednemu rządowi pieniądze, które ten z radością wydałby na pozamykane szkoły, sprywatyzowane szpitale i wybudowane z funduszy europejskich drogi.
P.  
Passat. Auto produkcji niemieckiej ze stajni Volkswagena. Niepozorne. Ze swej natury podejrzane a wręcz wołające z daleka do celników: "jestem przemytnikiem!". Inne auta, są tylko podejrzane, w stopniu odwrotnie proporcjonalnym do wielkości baku. Im mniejszy bak tym więcej wieziesz papierosów, to oczywiste
R. zaproponuj hasło
S.
Штраф (czyt.: sztraf) - grzywna. Punkt wyjściowy w licytacji wysokości łapówki. Człowiek w mundurze grożący "sztrafem" sugeruje po prostu, że potrzebuje kupić żonie nową bieliznę lub zapłacić ratę za telewizor i brakuje mu 100, 200, 300... rubli i liczy na Twoją domyślność, dobre serce i hojność.
T.
Таможенник. Odpowiednik polskiego Celnika. Podobnie jak polski celnik wrażliwy i kruchy. Widok pięciu osób przed okienkiem może go wytrącić z równowagi, musi wtedy wyjść z "budy" i zapalić albo po prostu odbyć piętnastominutowy spacer dla uspokojenia skołatanych nerwów. Przewidujący i zatroskany o dobre samopoczucie celnika podróżny wkłada do przedstawianej "tamożennikowi" deklaracji celnej 100 rubli - na meliskę, czy co tam oni biorą...
U. zaproponuj hasło
W.
Bзятка, potocznie nazywana łapówką. Rodzaj nieformalnego podatku lub darowizny na rzecz Rosjan w mundurach płacony jako dowód przyjaźni polsko-radzieckiej lub w zamian za odstąpienie dobrowolne i niewymuszone od wygórowanego mandatu (patrz: sztraf)
Y. zaproponuj hasło
Z.
3апрвочная станция - stacja benzynowa nazywana w skrócie przez Polaków "cepeenem" - pierwszy i często ostatni punkt wycieczki do Obwodu Kaliningradzkiego.
"Zielony pas", "zielony korytarz" - wydzielone miejsca na przejściu granicznym, w których za kłamstwo karze się surowiej. Udowodnione przez celnika minięcie się z prawdą w czasie składania deklaracji co do ilości wwożonego towaru kosztuje trzy razy więcej niż na pasach zwykłych. Dla prawdomównych nagród nie przewidziano na żadnym z pasów

12 komentarzy:

 1. E Econoline drugie auto po pasacie i mercedesie najczestsze na granicy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na lit. I to proponuję: Importer Paliw Silnikowych, czyli polak wracający z obwodu. (wg dokumentów wystawionych przez IC Olsztyn tym, którzy przekroczyli 10 wjazdów). Rozjebało mnie to określenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na B to pierwsze co mi się kojarzy to bezcłowy, ale definicji jeszcze nie ułożyłem.

  Ps.
  A Bakajev uciekł z Siergiejskiej na Grzechotki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. B - Bezcłowy - sklep znajdujący się na Rosyjskiej granicy, jest tam tani alkohol oraz papierosy - płacimy złotówkami, rublami, euro, lub dolarami.

  OdpowiedzUsuń
 5. J - Jelzin wódka produkcji (chyba Francuskiej) 37 % alk. cena około 21 zł.

  OdpowiedzUsuń
 6. 21zl to juz chyba jak ruski ci sprzedaje hehe jak morozow wychodzi gdzies 16zl to jelcyn ile

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4,80 Euro razy 4,19 (kurs z poniedzialku) wychodzi 20,11 zeta. Czyli prawie 21 :-)

   Usuń
 7. LUKOIL CPN W ROSJI :) wszyscy handlarze mówią że na nim tankują i tylko 95-98 oktanową benzynę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na S można dać jeszcze spiryt, który nie jest spirytem :)

  OdpowiedzUsuń