czwartek, 24 maja 2012

Kilka pytań do czytelników

Na początek zagadka.
Od tygodnia na zjeździe z "berlinki" na "odcinek specjalny" stoi żółta tablica.

Pytanie brzmi: co autor miał na myśli? :)

I jeszcze kilka pytań na poważnie. Zostały zadane w komentarzach do kilku wcześniejszych postów ale nie doczekały się odpowiedzi a sam jestem ich ciekaw.

Gwapo pytał o wysokość VATu na paliwo w Rosji. Czy ktoś z Panów orientuje się jak to jest u nich? Zdaje się, że mają stawkę zerową i 18%, na paragonach nie widać pozycji odpowiadającej podatkowi, czyli jak to jest?

Fiat125p pytał o znaki atestu na kanistrach. Czy w ogóle potrzebują być atestowane i oznaczone? I co z tym wspólnego ma znaczek CE?

Mikow75 chce wiedzieć czy na granicy można kupić Zieloną Kartę? Wiem, że jeszcze pół roku temu można było. Dokupienie samej ZK to zwykle duży koszt, część firm daje ją za darmo lub za złotówkę jeśli kupi się u nich OC a może ktoś ma konkretny przykład firmy, która sprzeda Zieloną za grosze? :)


17 komentarzy:

  1. moze chodzi o zakaz skladowania odpadow radioaktywnych ;P mysle ze chodzi o smieci, jak byl tam ktos to wie jakie tam bylo wysypisko smieci :)

    OdpowiedzUsuń
  2. od czerwca zaczynam swoje wycieczki turystyczne do sąsiadów ;) jakieś rady dla początkującej?

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepiej podłącz się do kogoś kto już jeździ. I poczytaj blog :)

    OdpowiedzUsuń
  4. losiak - dokładnie tak jak Cobelius pisze - znajomy mnie wtajemniczył raz , poczytałem bloga i teraz śmigam bez strachu :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Odpowiedz odnosnie przewozenia w kanistrach paliwa:
    kazdy baniak na paliwo sprzedawany na stacji "CPN" ma wytloczony numer homologacji oraz specjalny,ujednolicony znaczek.
    Woli informacji baniaki od rolnika po opryskach,czy tez po olejach nie posiadaja homologacji na przewozenie paliwa.

    Odnosnie zielonej karty:
    Jesli nie wykupilismy jej wraz z ubezpieczniem oc, to nic straconego. Udajemy sie do firmy ubezpieczeniowej i dokupujemy já. W moim przypadku w firmie TUW wydanie zielonej karty do ubezpieczenia oc wynosi 30zl na caly okres ubezpieczenia oc.

    OdpowiedzUsuń
  6. Plastikowe kanistry (te czerwone, z dołączonym lejkiem) zwykle mają homologację i są przeznaczone także do paliwa

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam. Zamierzam w najbliższym czasie rozpocząć serię wyjazdów turystycznych do Rosji:) W związku z tym proszę o pomoc bo nie wiem czy już można jezdzić na podstawie pozwolenia z terenów przygranicznych które miało zacząć obowiązywać w tym roku a jak tak to gdzie takowe można otrzymać i ile kosztuje? Czy może nadal potrzebna jest wiza, a jak tak to jaka by była odpowiednia by jeżdzić codziennie np. przez miesiąc, dwa miesiące czy też pół roku albo rok (czy są takie wizy na taki okres) i gdzie najlepiej no i w miarę tanio taką załatwić, bo z tego co wiem to w konsulacie potrzebne jest jakieś poparcie wniosku wizowego a z tym to chyba jest duży kłopot? Czy jest jakaś różnica cenowa między wizą do Obwodu Kalingradzkiego a wizą do Rosji? Zaznaczam że jeszcze nigdy nie byłem tam więc czy w ogóle mogę od razu otrzymać wizę wielokrotną? Proszę o odpowiedz i z góry Dziękuję... Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tzw mały ruch jeszcze nie działa, potrzebna jest wiza. Najtaniej wizę kupisz w konsulacie Rosji w Gdańsku ale pod warunkiem, że załatwisz sobie zaproszenie z Departamentu Federalnych Służb Migracyjnych FR. Wymagany jest oryginał zaproszenia (żółty druk A5 ze znakami wodnymi). W biurach podróży i niektórych kantorach możesz kupić wizę w pakiecie z zaproszeniem i innymi wymaganymi "kwitami" za 1300-1400 złotych. Wiza komercyjna roczna uprawnia do wjazdu na teren Rosji 180 razy w roku (90 razy na każde 180 dni, czyli na przykład co drugi dzień możesz zrobić sobie wolny :) Konsulat ma prawo odmówić wydania wizy ale raczej z niego nie korzysta, wizę (pierwszą i każdą kolejną) dostają wszyscy :) Wiza uprawnia do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej a Obwód jest jej częścią, jeden kraj, jedna wiza, jedna cena.

      Usuń
  8. gdzie najszybciej i w miare tanio ( haha ) wyrobic vize ? macie jakies propozycje ?

    OdpowiedzUsuń
  9. Ostatnio w Braniewie na drzwiach hotelu Warmia zobaczyłem kartkę z napisem: wizy do Rosji - najtaniej. Koszt to 1400 złotych i miesiąc oczekiwania. Tymczasem w kantorze na przejściu w Grzechotkach czekasz 3 tygodnie i płacisz 1300. "Najtaniej" - pojęcie względne :) Ja we wrześniu kupowałem wizę w Elblągu obok dworca PKP, zapłaciłem, bodajże 850 złotych. Przydałoby się zajrzeć do tego biura podróży i zapytać o aktualną cenę. Tam czekałem dwa tygodnie

    OdpowiedzUsuń
  10. 4tygodnie sie czeka na vize jesli nie posiadadalo sie wczesniej vizy. 2-3 tgodnie sie czeka wtedy gdy od poprzedniej vizy nie minelo 2 lata. Koszt 1300zl Eltur Elblag kolo PKP. Powolajcie sie na bloga to bedzie rabat.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?
    Słyszałem historie o ruskich gaśnicach apteczkach i „gumkach’’.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obowiązujące w Polsce wyposażenie samochodu jest ważne w Rosji, Rosja podpisała Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym a co za tym idzie ich drogówka nie ma prawa wymagać aby polski kierowca miał w samochodzie coś ponad to czego wymaga się w Polsce. Szukanie gumek to tylko szukanie pretekstu do wyłudzenia łapówki

      Usuń
  12. podziekowal koledzy :) a o co chodzi z Tym tabatem ? :P

    OdpowiedzUsuń
  13. Kolega miał na myśli rabat? Też jestem ciekaw, najlepiej jeśli otrzymam taką informację na piśmie i z podaną konkretną wysokością tego rabatu :D

    OdpowiedzUsuń
  14. teraz w Elblągu jest promocja na wizy, płaciłam 1150

    OdpowiedzUsuń
  15. Odpowiadając gdzie i jak uzyskać wizę do Rosji istnieje szereg firm wyspecjalizowanych w takich operacjach. Na przykład taka, jak tutaj www.wizarussia.pl :-). Ile to kosztuje i czy się opłaca? Zależy co kto lubi :). Taka firma może pomóc, bo zajmuje się tym na co dzień i ma przetarte ścieżki.

    OdpowiedzUsuń