poniedziałek, 30 stycznia 2012

Mały ruch graniczny

Na portalu pisz.naszemiasto.pl ukazał się artykuł, który przytaczam w obszernym fragmencie:

"Przepisy ułatwiające przekraczanie granicy przez mieszkańców części Pomorza, Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego mają wejść w życie przed letnim sezonem turystycznym w br. Według wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego stanie się to najprawdopodobniej 2 maja.

Wizę zastąpi "zezwolenie uprawniające do małego ruchu granicznego", wydawane mieszkańcom strefy przygranicznej. Będzie ono uprawniało do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw, jego koszt wyniesie 20 euro.


Zarówno straż graniczna jak i służby celne, które w związku z wejściem nowych przepisów spodziewają się zwiększonego ruchu podróżnych, przygotowują ułatwienia, które mają usprawnić odprawy na granicach.


Jak powiedziała Anna Hatała-Wanat z Izby Celnej w Olsztynie, jednym z nich ma być tak zwany e-booking. Strona polska ma być wcześniej informowana o planowanych przejazdach zorganizowanych grup turystycznych, grup młodzieżowych czy sportowych z Obwodu Kaliningradzkiego."

 
 W tekście mowa jest o "ułatwieniach" przygotowywanych przez odpowiednie służby, zastanawiam się co też oni knują? Szybsza odprawa po stronie polskiej a niższe łapówki po rosyjskiej to były by rzeczywiste ułatwienia. Niestety akurat tego się nie spodziewam i podejrzewam, iż rzekome ułatwienia okażą się kolejnymi restrykcjami a w najlepszym razie ułatwieniami wirtualnymi. Jak Zielony Korytarz, którego uruchomienie zostało hucznie ogłoszone w lokalnej prasie. Według założenia: "Pas „zielonego korytarza” to specjalnie wydzielony i w szczególny sposób wyznaczony pas ruchu nieprzerwanie przechodzący przez terytorium rosyjskiego i polskiego przejścia granicznego, przeznaczony do przemieszenia się przez granicę polsko-rosyjską osób fizycznych środkami transportu w trybie przyspieszonym"... Otóż Zielony korytarz zaczyna się i kończy w pobliżu miejsca odpraw na polskim przejściu. Jego długość po polskiej stronie została poważnie zredukowana (połowa plastykowych barier do niedawna odgradzających pas zwykły od "zielonego" została usunięta. Rosjanie nie potraktowali pomysłu ze specjalnym korytarzem poważnie, czyli zaoszczędzili na zakupie barier. Właściwie, na rosyjskim przejściu to wszystkie pasy mogłyby mieć status "zielonego".
Autor artykułu napisał, że w Grzechotkach już obowiązuje wspólna odprawa celno-graniczna. To nie jest prawdą. Jeśli całość tekstu oparta jest na tak samo rzetelnych informacjach to radzę darować sobie czytanie kolejnych wieści z pisz.naszemiasto.pl

Więcej o najświeższych informacji w sprawie w artykule na onecie
P.S.
Z ostatniej chwili (edytowane 24.03.2012) test ustawy o ratyfikacji umowy o MRB z Obwodem3 komentarze:

 1. Witam

  Czy autorowi bloga wiadomo coś na temat problemów z podpisaniem ustawy o małym ruchu granicznym? Czy to prawda, że termin podpisania został przez rosjan przesunięty na wrzesień/październik?

  OdpowiedzUsuń
 2. Umowa została podpisana i ratyfikowana, nasza strona jest już gotowa, u Rosjan też zaszło sporo zmian związanych ze spodziewanym zwiększeniem ruchu. Ma to związek z Euro ale, chyba i z ruchem bezwizowym. Teoretycznie umowa mogłaby wejść w życie już teraz ale z nieznanych przyczyn Rosjanie opóźniają się. Myślę, że wrzesień/październik to termin mocno naciągnięty i mały ruch graniczny wejdzie w życie prędzej ale na razie nie mogę poprzeć swej opinii dowodami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Нmm сzy jeszcze ktoś inny ma pгοblemу
  ze fotami na tym dzienniκu? Próbuјę οbсzaić, czy problem
  jest u mnіе czy po stroniе bloga. Wszеlkie sugеstie będą
  bardzo mіle ωidzianе.Przy оkazϳi jak sіę z
  Тobą kontaktować?
  Look at my webpage ; andrzej pilipiuk książki

  OdpowiedzUsuń