środa, 8 sierpnia 2012

Jeszcze lepsze wiadomości

Dżamsed wyszperał informacje o pierwszym Elblążaninie, który przekroczył granicę korzystając z dobrodziejstwa ruchu bezwizowego. W artykule podaje się informację, że prognozowane wcześniej duże opóźnienia w wydawaniu zezwoleń nie będą miały miejsca - zezwolenia maja trafiać do rąk wnioskodawców w ciągu dwóch tygodni. Więcej
Czytelnikom bloga przed pierwszą wizytą w Obwodzie polecam zapoznanie się z poniższymi postami:
Jadę do Rosji...
Ceny w Obwodzie
Normy wwozowe dla wybranych towarów
Plus: Kurs języka rosyjskiego na MP3

36 komentarzy:

 1. Witam Wszystkich!
  Ja dzisiaj byłem złożyć wniosek w konsulacie w Gdańsku. Zainteresowanie spore, jednak przyjmowanie wniosków odbywa się na bieżąco w dwóch okienkach. Jedyny mankament, że po złożeniu wniosku trzeba iść zrobić opłatę na poczcie lub w banku i z tak ową wrócić. Opłata 88zł. Mam w domu druczek mogę zamieścić aczkolwiek nie wiem czy nic w nim nie będą zmieniać...
  O ile dobrze zrozumiałem faceta który mnie obsługiwał, zezwolenie do odbioru za 20dni. Widać liczba wnioskujących się zwiększa...
  Komunikacja jedynie w języku rosyjskim bądź angielskim, po polsku ni w ząb...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o druk wpłaty to poproszę :)

   Usuń
  2. Hej!
   Druk mogę zeskanować i zamieścić tylko nie wiem jak :) albo podaj jakiś adres to wyślę tobie abyś zamieścił :)

   Usuń
  3. Dane do wpłacenia to:
   Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku ul. Stefana Batorego 15
   Kredyt Bank: 15 1500 2051 1220 5050 8388 0000
   Tytułem: opłata konsularna

   Dane ze strony:
   http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Startuje-maly-ruch-graniczny-z-Rosja-n60444.html?strona=12#opinie

   ostatni komentarz na dole:)

   Usuń
 2. W sobotę planujemy pojechać na lotnisko w Kalingradzie skąd lecimy dalej (mamy wizę tranzytową). Przeczytałem artykuły o wyjazdach do Rosji. Wciąż jednak mam trzy pytania.
  W konsulacie rosyjskim w Warszawie powiedzieli nam, że jeśli mamy wizę tranzytową, to nie możemy wjechać do obwodu autem, którego nie zgłosiliśmy wcześniej. W internecie nie znalazłem żadnej informacji na ten temat. Czy to prawda? Jaka jest praktyka na przejściu w Mamonowie?
  Czy z przejścia granicznego często jeżdżą autobusy do Kaliningradu? Jeśli nie, to czy często jeżdżą z Mamonowa? Znaleźliśmy jakiś rozkład, który wskazuje na to, że często? Muszą to byc jednak busy, anie marszrutki, bo muszą się do nich zmieścić rowery.
  Nie ma chyba problemu z przekroczeniem przejścia granicznego w Mamonowie rowerem?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to jest z wjazdem raz na 24h? tyczy się to osoby czy auta? mamy jedno auto, a 2 osoby chętne na wycieczki turystyczne co drugi dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dotyczy auta i zawartości jego baku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli zupełnie teoretycznie jedna osoba, może w ciągu 24 godzin przekraczać granicę wielokrotnie rożnymi autami?

   Usuń
  2. Ano, na to wychodzi :) Tylko, oczywiście papierosy oraz alkohol w określonej ilości może przewieźć raz

   Usuń
 5. Witam, a jak to jest na granicy w nocy? Bede blisko Grzechotek ok godziny 1 w nocy. Czy sklepy i stacje sa czynne rowniez noca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Oczywiście, sklepy i stacje są czynne w nocy, z kolejkami bywa różnie, ostatnio zdarzało się, że nocni turyści czekali do rana, bo ruskim nie chciało się odprawiać ale to nie jest regułą. Na nocną zmianę zabierz termos z gorącą herbatą :)

   Usuń
 6. :) Dziekuje za info!Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja mam taką informację , oczywiście nie jest to nic pewnego ani tym bardziej potwierdzonego. Wczoraj przy tankowaniu kolega podłapał rozmowę na temat ruchu bezwizowego. Była mowa o : 1 wjeździe na tydzień co daje nam 4 na miesiąc i braku możliwości przewozu paliwa w kanistrze,alkoholu i papierosów .
  Domyślam się ,że póki żaden bezwizowiec tutaj nie zajrzy to będą to informacje wyssane z palca. Może coś słyszeliście na ten temat ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałem na temat tego MRG już dziesiątki dokumentów. Jasno jest tam napisane, że na zezwoleniu można przebywać w Rosji 90 dnia na każde pół roku. Czyli szybko licząc albo jeździsz codziennie przez 3 miechy a następne 3 miechy pauza albo jeździsz co drugi dzień. Tak ja to rozumiem. A odnośnie mniejszych norm przewozowych nie sądzę, żeby tak było; przecież byłaby to jawna dyskryminacja.

  OdpowiedzUsuń
 9. No więc tak.Ta plotka o zmniejszonych normach przewozu wzięła się z pewnej konferencji prasowej w Kaliningradzie.
  Otóż miało byc niby tak,że ci z zezwoleniami mieli prawo wziąć mniej towaru niż ci z wizą.Nie pamietam o co się tam do końca rozchodziło,ale w Kaliningradzie wybuchła burza.Nas mają w dupie,problem w tym,że byłby koniec z tanimi zakupami w Polsce.Bo tam w ogóle jest cała masa firm wkurwionych,że ludzie jeżdża do nas kupować,bo-jak sami Ruscy mówią-żarcie mamy nie dość ,ze znacznie tańsze to po prostu lepsze.U nich dominują markety typu Wiktoria i Wiester(że tak powiem),a żarcie w nich jest godne pożałowania.Mało tego-nie tylko te dwie sieci żądają uszczelnienia granicy,ale oskarżyły celników o łapówkarstwo i przymykanie oczu na przemyt,czego przedtsawiciel Tamożni na konferencji rozsądnie nie skomentował(po pierwsze to prawda,po drugie-oni też gówna nie chca żreć).Napisali nawet list chyba do władz obwodu czy gubernatora,że chcą żeby to ukrócić.

  Bo problem w tym,że co najmniej 40% żarcia tam jest od nas-kupowane w marketach przygranicznych i sprzedawane wprost z samochodów na parkingach Kaliningradu.

  Zaczęto tropić i nasyłać kontrole na sprzedawców pod pozorem nie trzymania norm sanitarnych (że niby sprzedają mięso głównie wprost z bagażników w upale i mięso sie psuje).
  Mają niby rację-bo powinni miec chłodzone pojemniki chociaż.

  Ale do tematu-ludzie dostali kurwicy i zapowiedzieli,że i tak będą jeździć tylko jeszcze częściej(mniej towaru-musisz więcej razy obracać).

  Pogranicznicy przerażeni wizją zapchania granicy i kompletnego burdelu na swoich głowach pospiesznie stwierdzili,że zostali po prostu źle zrozumiani i sprawa ucichła.Oficjalnie więc normy sa te same i dla wizowych i tych z pozwoleniami

  OdpowiedzUsuń
 10. Mały cytat:
  "Нормы провоза через границу продуктов, алкоголя и табачных изделий для жителей Калининградской области, которые намерены воспользоваться безвизовым приграничным передвижением, останутся прежними. Об этом сообщила представитель Калининградской областной таможни Наталья Каданцева."

  Normy zostają takie same-możecie albo sami przeczytać albo wrzucic w Translator Google.

  A teraz dla kumających od biedy ruski skąd to sie wszystko wzięło:

  "Сегодня в региональном правительстве калининградские производители мясомолочных продуктов и представители торговых сетей решали, как установить заслон польским продуктам.

  Днем ранее инициативная группа даже написала петицию губернатору Николаю Цуканову, в которой заявили, что масштаб развернувшегося теневого бизнеса, вредит не только калининградским предпринимателям, "открыто ведущим свой бизнес, но и потребителям, которые покупают эти продукты в точках, где никто не проверяет качество товара.

  Особое внимание к ситуации с нелегальной торговлей продовольствием стали уделять после введения безвизового режима с Польшей.

  ....безвизовый режим может привести к банкротству калининградских сетей, учитывая, что поляки давно начали готовиться к наплыву российских покупателей.

  Полуторачасовая дискуссия о масштабах теневого бизнеса, угрозах экономике и даже здоровье калининградцев в итоге свелась к обвинениям в адрес калининградской таможни. По общему убеждению собравшихся, именно они виноваты, что нелегалы "подрывают экономическую безопасность своими сосисками". Александр Торба рассказал, что ходят слухи о целых микроавтобусах, которые ввозят в регион тонны мясомолочных изделий, что есть даже такса, за которую с таможенником можно решить проблему нелегального ввоза. Представитель таможни не стал комментировать это."

  No i macie - całą zadymę na widelcu.Jak ktoś czyta cyrylicę to i bez tłumacza zrozumie o co biega.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzisiaj byłem złożyć wniosek o MRG w ambasadzie Rosyjskiej w Gdańsku ludzi brak jedna osoba przedemną i jedna zamną. Dłużej trwało zrobienie zapłaty na poczcie. W Sumie razem ze spacerkiem na pocztę i z powrotem zajęło mi to ok 40 min. Odbiór pozwolenia na 22 czyli mniej niż dwa tygodnie. Szybko im to idzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mógłbyś napisać za szczegółami jak wyglądała procedura? Wniosek wypełniałeś na miejscu, z pomocą pracownika czy sam? Łatwo znalazłeś właściwe "okienko"? Itd

   Usuń
  2. Konsulat to taki stylowy budyneczek we Wrzeszczu, wejście na domofon. W środku niewielka sala, meble z epoki:) Po prawej jest pan, który co nieco kuma i mówi po polsku. Miejsca do składania dokumentów są po lewej stronie sali, konkretnie są 2 okienka. Osobnicy tam siedzący nie władają już naszym pięknym językiem ani trochę więc konwersacja może być ciężka:)
   Ja druknąłem i wypełniłem wniosek już w domu więc nie musiałem ich prosić o pomoc. Kazali samemu wkleić zdjęcie do wniosku (udostępniają klej:)). Dajecie mu wniosek z fotką, dowód i jego ksero, zaświadczanie o zamieszkaniu i paszport. On to przejrzy i da Wam wzór kwitu do opłacenia. Ruszacie w podróż po Gdańsku w poszukiwaniu agencji PKO lub poczty. Ja znalazłem to drugie, niedaleko CH Manhattan przy Grunwaldzkiej. Tam wypełniacie blankiet wpłaty, opłacacie i powrót do Konsulatu. Dajecie gościowi i on prawie, że na migi uświadamia kiedy należy się zgłosić po odbiór zezwolenia.
   Żegnamy konsulat słowami: Da sfidania!

   Usuń
  3. Dzięki :) Jeszcze jedna wątpliwość - pod nagłówkiem wniosku stoi: "punkty 8-16 si nie wypełnia". To znaczy, że składający wniosek nie wypełnia, jak rozumiem?

   Usuń
  4. Tak, tych pól nie wypełnia się.
   Jak widać nie chciało im się nawet opracować nowego wniosku do MRG więc chyba posłużyli się takim do wizy. Bynajmniej tak to widzę czytając pola 8-16.

   Usuń
  5. To teraz ja się coś zapytam. Czy ktoś odbierał już gotowe zezwolenie? Orientujecie się czy można odebrać za osobę trzecią mając ze sobą jej dowód? Bo przy składaniu zrozumiałem, że tak ale parę osób mówiło, że ponoć nie można. Nie mogę się dodzwonić do Gdańska, ciągle zajęte bo bym zapytał ich konkretnie.

   Usuń
 12. http://kwejk.pl/obrazek/1359458/biedronka.html bedzie sie dzialo na granicy xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo trzeźwych komentarzy pod spodem :)

   Usuń
 13. Mam pytanie w dniu dzisiejszym złożyłem w Gdańsku wniosek o pozwolenie na ruch bezwizowy i y wiem czy nie popełnilem gafy niektórzy piszą o kserokopii dowodu osobistego. Ja wcześniej wyczytałem ze dokumentem potwierdzającym jest zaświadczenie o meldunku poza tym nie powiedziano mi o pisemnym uzasadnieniu wyjazdów. Nie wiem w tej sytuacji czy wydadzą mi pozwolenie czy będę musiał uzupełnić dokumenty. Co wy na to?

  OdpowiedzUsuń
 14. Wniosek jest na miejscu i można tam wypełnić, tak jak koledzy napisali wcześniej pol 8-16 się nie wypełnia.
  Ksero dowodu zrobili sobie sami na miejscu, zaświadczenia o zameldowaniu nie trzeba bo jest w dowodzie osobistym, w tych okienka słabo bo słabo ale mówią cos tam po polsku. Poczta jest niedaleko, trzeba dotrzeć do al. Grunwaldzkiej i skierować się w lewo w stronę oliwy ok 200m i jest poczta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli na 100% nie trzeba dodatkowego zaświadczenia o zameldowaniu w strefie ponad 3 lata? Wystarczy jak mamy dowód osobisty np wydany w 2007r z adersem?
   Pisemne uzasadnienie nie potrzebne?

   Usuń
  2. Wg. informacji na stronie ambasady dokumentem potwierdzającym miejsce stałego pobytu jest dowód osobisty, zaświadczenie lub karta pobytu. Z racji tego że miałem dowód osobisty (sami sobie go skserowali)nie chcieli nic więcej. Uzasadnienie też nie jest potrzebne w miejscu cel podróży wpisujesz "mały ruch graniczny". pamiętaj żeby wziąć paszport, musisz wpisać nr paszportu we wniosku i zostawiasz paszport razem z wnioskiem. Więcej info na stronie ambasady: http://www.rusemb.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=582&Itemid=126&lang=pl

   Usuń
 15. kamery są fajne ale dlaczego kur akurat n grzechotkach w nocy nie widać nic bo świeci lampa grrrrr

  OdpowiedzUsuń
 16. Ktoś umyślnie skierował światło na kamerę. Wcześniej było widać caluską kolejkę za dnia i nocy.
  Długie kolejki utrzymują się od paru dni.
  Wina leży po stronie polskich pograniczników i celników.
  W krótkiej rozmowie z polskim pogranicznikiem dowiedziałem się,że niestety ale pracują pełną parą. Remont wiaty oraz brak obsady na dodatkowe pasy odpraw jest przyczyną takiego,a nie innego tępa odpraw przez straż graniczną. Celnika nie pytałem bo nie wiadomo do którego można zagadać. Siedzi w budzie Badowski i nie wychodzi odprawiać,oto ich praca.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam małe pytanko czy pytali kogoś o punkt 13 we wniosku o zezwolenie? "Do jakiej instytucji Pan/Pani się wybiera"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pytali, w razie czego zawsze możesz powiedzieć, że jesteś zaprzyjaźniony z koncernem Lukoil albo Surgutneftegaz :)
   Widocznie nie obchodzi ich to :)

   Usuń
  2. Heh dzięki za odpowiedź, Ciocia ropa i wujek Benzyna :)

   Usuń
 18. W Elblągu w biurach turystycznych promocja na zezwolenie do Rosji i uwaga JEDYNE 350zł !!! ładnie kroją lepiej samemu sobie pojechać do Gdańska. ;/

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak wygląda to zezwolenie dokładnie to zezwolenie MRG? Rozumiem, że jest to wklejka do paszportu, więc trzeba zostawić paszport w konsulacie na ok.2 tyg. Co, jeżeli jest mi on w tym czasie potrzebny, lub termin jego ważności kończy się powiedzmy po roku - wtedy trzeba się starać o MRG od nowa czy dostanę "automatu" nową wklejkę do nowego paszportu?

  OdpowiedzUsuń