poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Zielony korytarz

Rosjanie już uruchomili "zielone" pasy po swojej stronie. Czerwony, czyli zwykły pozostał tylko pas nr 5. 2, 3 i 4 są "zielone", czyli nic do oclenia.
Bariery oddzielające pasy zwykłe od "zielonych" po stronie rosyjskiej i naszej łączą się i trzeba zdecydować się na wybór już pod sklepami bezcłowymi, dalej nie ma już przerw umożliwiających zmianę pasa.

Gazeta "Po sąsiedzku" z 25-27 kwietnia donosi, że Polskie służby od pierwszego mają będą praktycznie gotowe do wdrożenia małego ruchu granicznego. Rosjanom, jak zwykle ma to zająć więcej czasu :)
Opłata za zezwolenie według gazety, ma kosztować równowartość 20 euro, zwolnione od tej opłaty mają być dzieci i młodzież do 16 lat oraz osoby starsze niż 65 lat. Za pierwszym razem zezwolenie ma być wydawane na 2 lata a każde kolejne na pięć lat. Zezwolenie ma uprawniać do jednorazowego przebywania w wyznaczonej strefie przygranicznej do 30 dni ale, jak w przypadku rocznych wiz, w ciągu każdych 6 miesięcy mozna będzie przekroczyć granicę maksymalnie 90 razy.

W tejże gazecie jest też artykuł na temat inicjatywy wójta Gminy Lelkowo. Mianowicie, zabiega on o utworzenie przejścia granicznego Głębock-Korniewo. Jest wola współpracy i plany na najbliższą przyszłość. Na stronie WWW gminy nie znalazłem, niestety więcej informacji
Korekta cen paliw!

10 komentarzy:

 1. hmmm brzmi obiecująco, ciekawi mnie czy te kwitki trzeba będzie też wypełniać...?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli mając "norme" będę mógł wskoczyć na zielony pas ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej tak czy raczej nie ? :)
  No to bardzo sympatycznie się zapowiada ponieważ już niebawem zaczynam "turystyczne" wyjazdy do Rosji i jeśli ma to się odbywać sprawniej to tylko się cieszyć :)
  Cobelius - czy jest możliwość ponownego wrzucenia Karty Migracyjnej i deklaracji celnej - te które są zawarte w poście najprawdopodobniej zostały usunięte

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej, czyli tak :)
  Dziękuję za info - karteczka i deklaracja znów się otwiera prawidłowo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto poinformować również o wycofaniu deklaracji celnej - zamiast niej otrzymujemy jedną dużą kartke która mieści tabelke a w niej 10 rubryczek na wjazd i wyjazd ;)
  Dziś,pomimo że po raz pierwszy,w odprawie na wjazd i wyjazd czekałem łącznie,uwaga,30 minut ! :)
  Chcemy więcej !

  OdpowiedzUsuń
 6. Zielone pasy.Nowy druk deklaracji celnej. Ciekawe co jeszcze nowego się pojawi. Z ciekawością czekamy na nowe informacje.
  Jeśli posiadacie wzór nowej deklaracji to proszę o skan. Tak,orientacyjnie aby na granicy móc szybo wypełnić.
  P.S. Czy ruble na paliwo opłaca się kupić u nas w kantorze czy też bardziej euro/dolary i wymienić po stronie rosyjskiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie masz nowego druku to wypełniasz po staremu , potem celnik wyda tobie nową karte i tyle ,nie będzie żadnego wypełniania co niby ma przyspieszyć odprawę ....

   Usuń
  2. Prawda, że to piękne? Po Rosjanach prędzej byś się spodziewał, że będą Ci utrudniać a tymczasem jedyne co zostaje do wypisania to karteczka migracyjna i raz na 10 przejazdów zwykła deklaracja w jednym egzemplarzu... :)

   Usuń