piątek, 27 lipca 2012

Wzór wniosku o zezwolenie

Dziękuję Dżamsedowi Bakajevowi za link do strony z wnioskiem oto on:
http://www.rusemb.pl/images/pdfdoc/ruch/pol_a4.pdf
Druk należy wypełnić ręcznie i złożyć w ambasadzie FR, konsulacie w Gdańsku lub w biurze w Olsztynie.
Kilka informacji na temat i obok:

1. Zezwolenie, uprawniające do małego ruchu granicznego (MRG), stanowi podstawę do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu i pobytu wyłącznie na terenie Obwodu Kaliningradzkiego każdorazowo do 30 dni, licząc od daty wjazdu, jednakże łączny okres pobytu nie może przekraczać 90 dni w okresie każdych 6 miesięcy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu. Zezwolenie, uprawniające do MRG, wystawia się na blankiecie wizowym, wizą natomiast nie jest.
W skład Obwodu Kaliningradzkiego wchodzą terytoria z reglamentowanym dostępem dla cudzoziemców (mapa – w załączniku), w celu odwiedzenia których jest potrzebne specjalne zezwolenie (przepustka). Analogiczny tryb działa także w przypadku odwiedzenia stref wokół jednostek wojskowych i obiektów specjalnych (nie wszystkie takie strefy mogą być dodatkowo oznakowane przez znaki specjalne). Fotografowanie i filmowanie obiektów chronionych jest zabronione.
Zezwolenie wydane w ramach MRG uprawnia do odwiedzenia strefy przygranicznej Federacji Rosyjskiej w Obwodzie Kaliningradzkim bez obowiązku posiadania dodatkowych zezwoleń za wyjątkiem pasma miejscowości między Granicą Państwową a linią urządzeń inżynieryjno-technicznych i stumetrowego pasma miejscowości wzdłuż brzegu rzeki Niemen.
2. Zezwolenie do MRG nie uprawnia do podjęcia pracy i prowadzenia działalności gospodarczej.
3. Podczas pobytu w Rosji wymagane jest przestrzeganie przepisów prawnych Federacji Rosyjskiej. Naruszenie zasad wjazdu/wyjazdu i pobytu może pociągnąć za sobą karę mandatu lub spowodować wydalenie administracyjne poza granice Rosji.
4. Wjazd i wyjazd z terenu Obwodu Kaliningradzkiego w ramach MRG odbywają się wyłącznie przez lądowe punkty kontroli granicznej na rosyjsko-polskiej granicy państwowej. Przy wjeździe do Obwodu Kaliningradzkiego na punkcie kontroli granicznej trzeba wypełnić kartę migracyjną, której część odcinana podlega zwrotu w punkcie kontroli granicznej, przez który odbywa się wyjazd. Karta migracyjna wydaje się nieodpłatnie przez przewoźnika lub bezpośrednio w punkcie kontroli granicznej.
W przypadku zgubienia karty migracyjnej podczas pobytu na terenie Obwodu Kaliningradzkiego należy zgłosić się do najbliższej jednostki Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji (FSM Rosji).
5. Przy wjeździe i wyjeździe z terenu Obwodu Kaliningradzkiego w ramach MRG stempel przekroczenia granicy państwowej Federacji Rosyjskiej nie jest wbijany w dokumentach podróży i zezwoleniach, uprawniających do MRG (za wyjątkiem karty migracyjnej).
Jeżeli wraz z zezwoleniem, uprawniającym do MRG, w dokumencie podróży jest rosyjska wiza na podstawie której zamierza się wjechać do Obwodu Kaliningradzkiego, należy uprzedzić o tym funkcjonariusza Straży Granicznej w punkcie kontroli granicznej. W danym przypadku do dokumentu podróży wbija się stempel straży granicznej o przekroczeniu granicy państwowej, który potwierdza, że wjazd do Federacji Rosyjskiej odbył się na podstawie wizy.
6. Zgodnie z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej cudzoziemiec powinien być zameldowany w jednostce FSM Rosji jeżeli termin jego pobytu na terytorium Rosji przekracza 7 dni. Zameldowania cudzoziemca dokonuje administracja hotelu lub osoba prywatna (prawna) u której Pan (Pani) się zatrzymał (a).
Jeżeli celem podróży jest turystyka ekologiczna, łowienie ryb i t. p. i Pan (Pani) będzie przebywać poza granicami zaludnionych miejscowości, na przykład w namiocie, lecz termin pobytu będzie przekraczał 7 dni, w celu zameldowania należy się zwrócić do organów władzy municypalnej (miejskiej).
7. W przypadku zgubienia, uszkodzenia lub zniszczenia dokumentu podróży należy niezwłocznie zwrócić się do najbliższej jednostki terytorialnej MSW Rosji. Po otrzymaniu dokumentu, potwierdzającego ten fakt, należy udać się do Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie w celu otrzymania nowego (zastępczego) dokumentu na powrót do kraju.
8. Jeżeli z powodu okoliczności o charakterze nadzwyczajnym okres pobytu na terenie Obwodu Kaliningradzkiego przekroczył 30 dni albo łączny termin pobytu przekroczył 90 dni w okresie 6 miesięcy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu, trzeba poinformować o tym najbliższą jednostkę organu terytorialnego FSM Rosji, która przedłuży pozwolenie na pobyt poprzez wydanie wizy wyjazdowej.Na stronie ambasady FR zamieszczono inne przydatne informacje na przykład taryfikator (skrócony) mandatów :)

Mandaty drogowe.
- kierowanie pojazdem bez uprawnień – upomnienie lub mandat 100 rubli wraz z zatrzymaniem pojazdu do usunięcia przyczyny zatrzymania;
- jazda bez pasów bezpieczeństwa lub kasku- mandat 500 rubli,
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h – mandat od 2000 do 2500 rubli lub pozbawienie prawa kierowania pojazdem na okres od 4 do 6 miesięcy;
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej lub dźwiękowej – upomnienie lub mandat 100 rubli;
- przewożenie dziecka do lat 12 poza fotelikiem ochronnym, urządzeniem do wożenia dzieci – mandat 500 rubli,
- wymuszenie pierwszeństwa na pieszych znajdujących się na przejściu, rowerzystach lub innych uczestnikach ruchu drogowego – mandat od 800 do 1000 rubli;
- parkowanie w miejscach dla niepełnosprawnych – mandat od 3000 do 5000 rubli.

68 komentarzy:

 1. Dziękuje za podziękowania:)
  Przed chwilą rozmawiałem z babką z centrum wizowego w Olsztynie i mówi, że gdybym dzisiaj złożył to zezwolenie gotowe byłoby na 31 sierpnia. Koszt 30 euro z tym, że trzeba tam być ze złotówkami i oni na miejscu przeliczają
  30 euro x aktualny kurs.
  Dokumenty:
  - wniosek
  - dowód osobisty
  - zaświadczenie o zamieszkaniu min. 3 lata
  - zdjęcie jak do paszportu.

  Gdańsk oczywiście taniej bo 20 euro ale w Olsztynie ogarnia to jakaś prywatna firma więc muszą na tym zarobić. Ja z racji, że mam bliżej chyba złoże w Gdańsku, ciekawe jak tam kolejki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam!
  Trzy pytanka:
  1. Gdzie zdobyć to zaświadczenie o miejscu zamieszkania?
  2. Jaki dobry powód podać w uzasadnieniu aby zezwolenie otrzymać?
  3. Czy wniosek trzeba złożyć osobiście czy można poprzez osobę trzecią?
  Z góry dzięki za odpowiedź!
  Pozdrawiam
  Maciej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaświadczenie w Urzędzie Miasta (i Gminy), jak sądzę

   Powód każdy jest dobry o ile zostanie jako taki uznany :) Nie sądzę aby Konsulat zamierzał sprawdzać, czy faktycznie zamierzasz odwiedzać znajomych w Obwodzie kilka razy w tygodniu ale nazwisko i adres we wniosku należy podać. Jeśli znasz kogoś po tamtej stronie to podtrzymanie relacji może być dobrym powodem.

   Wniosek składamy osobiście.

   Byłoby miło gdyby swoimi doświadczeniami podzieliły się osoby, które już przeszły procedurę, bo na razie wszystko wydaje się nadal mgliste...

   Usuń
 3. W końcu Ktoś potraktował sprawę poważnie i napisał coś konkretnego o ruchu bezcłowym z Obwodem. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nasze "władze" nie potrafią rzeczowo przestawić sprawy to trzeba na własną rękę się doszukiwać konkretów:)

   Odnośnie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt min 3 lata to Urząd Gminy lub Miasta, rzecz jasna nie ma nic za darmo i otrzymanie tego papierka to koszt 17 zł.
   Całość dokumentów składamy osobiście niestety, dlatego nadal nurtuje mnie w jaki sposób może nam to załatwić biuro podróży?
   Z tym powodem przekraczania granicy też się zastanawiam co podać, żadnych znajomych po tamtej stronie nie mam. Chyba że wymyśle jakiegoś Iwana Jelcyna ale pewnie oni to sprawdzają:)
   O to uzasadnienie wyjazdów trzeba podać na osobnej kartce chyba bo ja we wniosku miejsca na to nie widzę.

   Usuń
  2. Bajzel po naszej i po ich stronie

   Usuń
 4. Jeżeli przeczytacie ten wywiad to już was nic w życiu nie zaskoczy!!!!!!!!!!!!
  P.S. szczególnie cz.2 !!!

  http://gazetawarszawska.com/2012/07/24/wywiad-rabin-abe-finkelstein-o-zydowskiej-kontroli-swiata-cz-1/

  OdpowiedzUsuń
 5. No to się zaczną kolejki na granicach...

  OdpowiedzUsuń
 6. HMMMM.... Wszyscy pisza ze zaczna sie kolejki na granicach.... ciekawe ciekawe.. pare lat wstecz wiz nie bylo i co kolejki byly ;) ....a roznice w cenie paliwa ( importowanego byla wieksza) propaganda

  OdpowiedzUsuń
 7. nie wiem gdzie napisać co mnie dziś spotkało, to napisze w ostatnim poście czyli tym. pojechałem sobie z grzechotek na gronowo odcinkiem specjalnym nawet daleko się śmignąć. ale o co innego mi chodzi. a mianowicie po wyczekani w kolejce przed brama dobrych 3 godzin, zapłaciłem wjazdowe w okienku idę do drugiego po pieczątkę paszportowa, a pogranicznik wschodni do mnie a po co ja tędy jadę a nie grzechotkami, ja inteligentnie odpowiadam ze tu gaz macie, chałwę itp, a ten do mnie czy płaciłem na bramie ( hu... wie za co )za to ze wracam przez to przejście a nie przez grechotkowo, i za h... nie chciał oddać mi dokumentów ( nie będę bluzgał bo aż mnie nosi pisząc to ) i w końcu po debatowaniu ( za moim autem) a nie przy okienku mówi do mnie kup pan presidenty (fajki w duty free 1.7E) i daj na bramie pogranicznikom ruskim i wydzwania gdzieś tam jeszcze. h... kupiłem frajerom te fajki, daje na bramie wyjazdowe sowietowi a on co mi pan dajesz, nie dyskutując jadę dalej, ale co ja mam z tymi fajkami zrobić.... paczka wielka ani w kieszeń ani nic wiec - kibel( bo nie będę przecież przez frajera płacił jeb... mandatu) na polskiej stronie ze mam za dużo papierosów....
  miał ktoś z tutejszych bywaczy tak sytuacje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dlatego omijam Gronowo jak zdechłego psa. Dobrze, że z nerwów nie wypaliłeś tych fajek przed odprawą, po całej paczce odwieźli by Ciebie pogotowiem :)

   Usuń
 8. Ktoś już składał papiery o zezwolenie?
  Dzwoniłem niedawno do Olsztyna zapytać jak tam kolejki to mówią, że tak 1-2 godziny trzeba odstać żeby złożyć wniosek i resztę. A w Gdańsku jak zwykle telefon zajęty lub zepsuty, próbowałem chyba z 50 razy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha i jeszcze mam pytanie: jak jest z kwitami auta którym się jedzie? Coś poza naszym OC trzeba mieć dodatkowo?

   Usuń
  2. Jeśli jedziesz swoim autem to OC + zielona karta, dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Jeśli samochód jest pożyczony to umowę użyczenia potwierdzoną notarialnie, jeśli właśnie został zakupiony to umowę kupna-sprzedaży

   Usuń
 9. Aha, czyli wszystko mam oprócz tej zielonej karty. Chyba, że nie wiem, że mam. Bynajmniej w polisie OC żadnej informacji nie widzę o tym. A jaki może być orientacyjny koszt wykupienia tego?

  OdpowiedzUsuń
 10. Zadzwoniłem do swojego ubezpieczyciela (Interrisk) i mi zaśpiewali za zieloną kartę 600 zł/rok!!! W PZU 500/rok ale dolarów (gdzie my żyjemy w Stanach?) Jeśli to są takie ceny to powoli zmniejsza się opłacalność jeżdżenia. Jak to ogarnąć za normalną cenę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktoś mi podpowiedział, że zieloną kartę można kupić na samej granicy. Prawda to? Ma ktoś namiary lub info co i jak?

   Usuń
  2. To jest pytanie dla jeżdżących przez Gronowo. Jest tam jeszcze ta budka z miłą panią sprzedającą Zielone Karty? Jakoś z rok temu można było kupić "zieloną" za około 250 złotych

   Usuń
  3. Tzn, że na Grzechotkach nie dostanę ZK? Tylko ewentualnie Gronowo? A swoja drogą mój Interrisk jest zajebisty! Chcą 600 zł pomimo, ze mam muż u nich OC a przykładowo znajomy ma w Hestii i kosztuje go to 18 zł. Szkoda że polisa kończy mi się dopiero w marcu bo uciekł bym stamtąd jak najszybciej.

   Usuń
  4. Nowe wieści na temat ZK i zezwoleń zamieściłem w najnowszym poście. Wieści raczej pocieszające :)

   Usuń
  5. W PZU Zielona Karta mnie nic nie kosztowała. Więc nie wiem skąd wziąłeś tą cenę PZU...

   Usuń
 11. Czy na pozwoleniu czasowym tzw. miekkim dowodzie rejestracyjnym mozna wjezdzac do FR?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na miękkim wjeżdżał kolega i nie było żadnych problemów :)

   Usuń
  2. Ja też obecnie jeżdżę na "miękkim", bez problemów

   Usuń
 12. Dla zainteresowanych, dzisiaj w Gd zlozenie wniosku trwalo b.krotko, kolejek brak, do odbioru za jakies 2tyg. pzdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!
   A czy trzeba było podać jakiś powód czy o nic nie pytali? I czy od razu dają odpowiedź czy przyznają czy odmowa?
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Byłem dziś w Gdańsku, faktycznie kolejki niewielkie. Papiery złożone: wniosek (wklejcie od razu zdjęcie bo wymagają), dowód osobisty i jego ksero, zaświadczanie o zameldowaniu, paszport. Żadnego uzasadnienia wyjazdów o dziwo nie żądają. W ogóle są mało rozmowni bo praktycznie ani słowa po polsku nie znają:) Po odbiór za około 10-15 dni. Na miejscu nie ma kasy wiec dają wzór blankietu do wpłaty i trzeba biegać po Wrzeszczu szukać poczty lub agencji bankowej żeby opłacić i wrócić. Kwota do wpłaty to 88 zł. Paszport zostaje u nich i odbiera się razem z zezwoleniem.

   Usuń
 13. To pozwolenie na wjazd bez wizy obowiązują identyczne zasady jak w wizach ? Pare dni temu stałem w kolejce na pasie i przewinął się temat "bezwizówki" i koleżka mówił że podobno dozwolony będzie jeden wjazd na tydzień bo tak mówili w kantorze na przejściu. Orientuje się ktoś ile w tym prawdy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plotki. Umowa między PRL, tfu to znaczy między RP a FR takich ograniczeń nie narzuca, ale wcale bym się nie zdziwił gdyby Związek Socjalistycznych Republik Europejskich za jakiś czas nie wtrącił swoich trzech groszy i zasadę okazjonalności nie wyśrubował jeszcze bardziej. Pożyjemy zobaczymy. Na razie zasady dla bezwizowców mają być identyczne jak dla wizowców czyli 90 dni na każde 180, norma ta sama i raz na 24 godziny

   Usuń
 14. Nigdzie nie ma zadnych informacji odnosnie tego, ze maja byc jakies ograniczenia...

  OdpowiedzUsuń
 15. pytanie do składających ten formularz w Gdańsku: Czy pole 13 w formularzu może pozostac puste (niewypełnione). Nia znam tam nikogo, do hotelu nie jade, wiec mam problem.

  (13.Do jakiej instytucji Pan/Pani się wybiera?(w przypadku wyjazdu turystycznego prosimy o podanie nazwy oraz numeru indeksowego przyjmującejfirmy turystycznej, w przypadku wyjazdu w celu biznesowym prosimy o podanie nazwy pzryjmującej organizacji lub firmy oraz miasta, w przypadku wyjazdu w celu prywatnym prosimy o podanie nazwiska, imienia oraz adresu zamieszkania osoby zapraszającej)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego punktu nie wypełniasz. Zakres punkto w formularzu 8-16 ma być pusty

   Usuń
 16. racja, sam się potem doczytałem, ale dzięki

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziś złożyłem dokumenty w Olsztynie termin odbioru za 19 dni:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Mam zamiar wybrać się do FR "w celach turystycznych":). Może ktoś podać adres w Olsztynie, gdzie składać dokumenty? Z góry dziękuję.

   Usuń
  2. Biuro podróży Grajan, Kołobrzeska 13, tam koszt pozwolenia to 200 złotych (według ostatnich informacji), w Konsulacie w Gdańsku 88,-

   Usuń
 19. Centrum wizowe Olsztyn dąbrowszczaków 16 koszt 30euro 120-130zl

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam tez pytanie. jeśli chodzi o ubezpieczenie samego siebie tzn polisę trzeba mieć ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście chodzi mi już wjazd na granice

   Usuń
 21. Witam Czy można wjechać na pzowoleniu jeżeli samochód nie jest zarejestrowany na mnie a mianowicie na ojca ? trzeba do tego jakiś dodatkowych dokumentów ?

  OdpowiedzUsuń
 22. W skład Obwodu Kaliningradzkiego wchodzą terytoria z reglamentowanym dostępem dla cudzoziemców (mapa – w załączniku), w celu odwiedzenia których jest potrzebne specjalne zezwolenie (przepustka)-----tak jest napisane,a skad wziasc to specjalne zezwolenie?

  OdpowiedzUsuń
 23. mam 64 lat i jestem emerytem czy musze placci za wize

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za wizę i za zezwolenie MRG, zwolnione z opłaty konsularnej za to drugie są osoby, które ukończyły 65 lat

   Usuń
 24. ostatnie słyszałem (nie wiem czy to prawda), że wniosek o MRG wypełnia się w internecie, drukuje i wypełniony zanosi do konsulatu. Czy to prawda i na jakiej stronie moge znaleźć ten wniosek?

  OdpowiedzUsuń
 25. U gory tej strony jest wniosek

  OdpowiedzUsuń
 26. witam panowie,pomoże mi ktoś jestem z powiatu starogardzkiego i chciałbym jeżdzić zarobkowo po ropkę do obwodu kalingradzkiego...jakie dokumenty muszę mieć i gdzie i co i jak to załatwic?

  OdpowiedzUsuń
 27. witam panowie,pomoże mi ktoś jestem z powiatu starogardzkiego i chciałbym jeżdzić zarobkowo po ropkę do obwodu kalingradzkiego...jakie dokumenty muszę mieć i gdzie i co i jak to załatwic?

  OdpowiedzUsuń
 28. witam panowie,pomoże mi ktoś jestem z powiatu starogardzkiego i chciałbym jeżdzić zarobkowo po ropkę do obwodu kalingradzkiego...jakie dokumenty muszę mieć i gdzie i co i jak to załatwic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaczynasz od zarejestrowania się jako importer i kupujesz cysternę... Normalnie kiedy ludzie jadą po paliwo dla siebie mają ze sobą paszport z wizą, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, Zieloną Kartę, rosyjską deklarację celną i ruble, podobnie w przypadku przedsiębiorców

   Usuń
 29. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 30. Cześć wszystkim,

  mam pytanie: kupiłam już bilety lotnicze do Rosji (jeden do Petersburga i drugi do Moskwy). Wyjazdy oddalone są od siebie o tydzień. Chciałabym więc otrzymać wizę na dwa wjazdy (w sumie obie wycieczki nie przekraczają 30 dni - licząc nawet z przerwą między wyjazdami). Czy muszę coś szczególnego zrobić, poza zaznaczeniem, że chciałabym aby wiza była dwu-wjazdowa?

  Mam też pytanie o numer indeksowy... Jadę na własną rękę, nie korzystam z biura turystycznego. Skąd mam wziąć taki numer? W Petersburgu będę spać w hotelu, a w Moskwie chcę skorzystać z couch surfingu.

  Będę wdzięczna za podpowiedzi... :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam, chce jutro wyrobic sobie zezwolenie i mam 2 pytania:
  1. Co z tym uzasadnieniem celu podrozy?
  Trzeba pisac? (na osobnej kartce)?
  Jesli tak, to co wpisac (jesli nie znam nikogo w Rosji), pisac to w formie podania?
  2. Oplate to 20 euro. Mam isc do kantoru i kupic euro czy moge placic w PLN ?
  3. Sa takie jaja jak z wizami? Ze zaplace a tu sie okazuje ze nie dali zgody a kase wzieli?
  Czy raczej daja kazdemu zezwolenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!
   Celu podróży nie trzeba uzasadniać. Opłatę konsularną uiszcza się w złotówkach na najbliższej poczcie lub w banku - złotówkami, czyli około 88 złotych

   Usuń
  2. dzieki za odpowiedz.
   a prosze powiedziec czy robia jakies problemy?
   boje sie ze zaplace, a zgody nie dostane.
   to pozwolenie na maly ruch... to jest jakas karta typu dowod osobisty/prawo jazdy?

   Usuń
  3. Konsulat zastrzega sobie prawo do nie wydania zezwolenia przy czym opłata konsularna nie zostaje zwrócona. Jednak trzeba się mocno postarać aby nie otrzymać zezwolenia, nie znam takiego przypadku, nie słyszałem nawet plotek typu: znajomy znajomego słyszał... :) Zezwolenie to rodzaj wizy wklejanej do paszportu, bardzo podobnej do wizy zwykłej tyle, że jest bez zdjęcia

   Usuń
  4. dzieki za informacje :)
   a jeszcze pare pytan: niepotrzebne pola skreslic czy puste zostawic? (inne imiona, czy jest rodzina w rosji).
   no i ja chwilowo nie pracuje i sie nie ucze, wiec to pole tez skreslic (pola 17-21) ?
   oby sie nie czepiali tego ze nie pracuje...

   aha i ile mniej wiecej sie czeka? pozwolenie sie odbiera osobiscie, tak? czy do domu przysylaja?

   Usuń
 32. Byłem niedawno złożyć upragniony wniosek, moje spostrzeżenia:
  1. Wpłatę najlepiej dokonać wcześniej bo w konsulacie się nie da, warto zdobyć wcześniej nr konta bo stali w kolejce tacy, którzy po odstaniu swojego otrzymali druczek przekazu i polecenie, że najpierw zapłacić a potem składać wniosek. W konsulacie jest w prawdzie okienko z szyldem "kasa", jako kasa jednak nie funkcjonuje...
  2. najlepiej przynieść własny klej ponieważ pan w okienku zdjęcia nie przyklei, a wniosku z nieprzyklejonym zdjęciem nie przyjmie;
  3. Osoby, które mają dowód osobisty starszy niż 3 lata mogą składać wniosek na jego podstawie (nie potrzeba zaświadczenia o zameldowaniu) pamiętać jednak należy, że podobnie jak w przypadku kleju ksero dowodu należy wykonać samodzielnie.

  Paszport im zostawiasz, odbierasz po dwóch tygodniach okazując dowód osobisty.

  Będąc tam i obserwując te smaczki przypomniało mi się jak czytałem w liceum "Mistrza i Małgorzatę" :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam!!

  Orientuje się ktoś czy to aktualny wzór wniosku???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardziej aktualnego nie znalazłem, ale nie martw się, w razie gdyby coś było nie tak to w konsulacie dostaniesz właściwy :)

   Usuń
 34. Witam

  Czy ktoś się orientuje jak wygląda sytuacja z wjazdem autem służbowym? Jest problem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wjazdem nie ma problemu, podobnie z wyjazdem o ile nie mnożą się do codziennych w-/wyjazdów :)

   Usuń
  2. Zastanawiam się nad tym, bo w dowodzie rejestracyjnym właścicielem auta jest firma, więc skoro tak prześwietlają auto to po prostu mnie ciekawi czy się nie przyczepią. Druga sprawa, to skoro to auto służbowe, a jasno jest określone, że pozwolenia nie można używać do celów biznesowych, to czy na granicy nie przyjdzie im do głowy, że skoro auto służbowe to i podróż służbowa ;)

   Usuń
 35. Witam!
  Chciałbym odświeżyć komentarz, na który brak odpowiedzi:

  "Czy można wjechać na pzowoleniu jeżeli samochód nie jest zarejestrowany na mnie a mianowicie na ojca ? trzeba do tego jakiś dodatkowych dokumentów ?"

  Czy będą jakieś problemy?

  Coś się wyjaśniło z ZK?

  I ile zdjęć potrzeba na wyrobienie tej "wizy" ?

  Z góry dzięki
  i może do zobaczenia w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Można wjechać cudzym autem ale lepiej zabrać ze sobą umowę użyczenia - to na wypadek napotkania ichniej drogówki, choć wątpię aby akurat czepiali się imienia w dowodzie innego niż w prawku, prędzej znajdą jakiś wyciek albo przepaloną żarówkę...
  Zdjęcie wystarczy jedno

  OdpowiedzUsuń
 37. witam - wszędzie piszą ,że trzeba opłacić ok 20 euro za rozpatrzenie wniosku o MRG - a czy ktoś zna numer rachunku na jaki trzeba dokonać wpłaty ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Dane do wpłacenia to: Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku ul. Stefana Batorego 15 Kredyt Bank: 15 1500 2051 1220 5050 8388 0000 Tytułem: opłata konsularna

   Usuń