piątek, 6 lipca 2012

Data uruchomienia ruchu bezwizowego jest już znana

Odpowiednie osoby wymieniły się właściwymi papierami i od 27 lipca ruch bezwizowy stanie się faktem, o czym można przeczytać na stronie Konsulatu RP
P.S.
Najnowsze wieści dotyczące pozwoleń są takie, że na pozwolenie trzeba będzie poczekać bardzo długo, nawet dwa miesiące...

36 komentarzy:

 1. a czemu żadnego info o towarach jakie mogą wwieźć takie chochliki bez wiz? może większość przestraszy się kolejek i zrezygnuje, mam nadzieję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo to zostaje bez zmian, okazjonalnie, czyli raz na 24 godziny przywieziesz flaszkę, dwie paczki i pełen bak, który wyjeździsz przez noc aby zameldować się na granicy dnia następnego :)

   Usuń
 2. "4.Pisemne uzasadnienie powodów wielokrotnego przekraczania polsko-rosyjskiej granicy państwowej, w szczególności ze względu na podtrzymywanie więzi rodzinnych, społecznych , kulturalnych, a także kontaktów ekonomicznych i innych, które według przepisów Państw stron nie są uznawane za zatrudnienie lub działalność zarobkową."

  Jak uzasadnic celowosc podrozy?
  Sadzicie, ze kolejki na przejsciach znacznie sie zwieksza?
  Jakie jeszcze widzicie plusy i minusy malego ruchu granicznego? pzdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tanie paliwo i gorące pragnienie wspierania budżetu Federacji oraz domowych budżetów celników... firmy zajmujące się obecnie pośrednictwem wizowym z radością udostępnią gotowe uzasadnienia, tak sądzę. Kolejki zwiększą się, teraz będzie się opłacało nawet skuter tankować w Rosji :)

   Usuń
 3. Ciekawi mnie jedno : Jakie auta prócz Passatów będzie można zobaczyć na przejściach :D Teraz to pewnie każdy co ma pod ręką będzie "odwiedzać" naszych sąsiadów .

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam ja się lekko w temat nie wstrzele :P a mianowicie znalazłem w miare aktualne ceny paliw, alko, papierosow a nawet lejkow i węgla wszystkie te informacje traktuje jako super zrudlo wiedzy ale przeciez jak sie niemyle to 16 litrow piwa takze mozna zabrac ja jestem jeszcze przed pierwszym wyjazdem wiec jak mozecie podać ceny wraz z marka i czy woloclowka stacja czy ewentualnie gdzie ...? oprucz tego kolejne pytanie to słodycze tak samo gdzie jest najtaniej jak mozna to ceny tak jak przy ptasim mleczku ewentualnie ceny coca coli czy pepsi :) z gory thx

  OdpowiedzUsuń
 5. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=j2Ms0o7lxc4


  z cyklu prawda o polsce... :(((

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja już dzisiaj widziałem kolesia na skuterku hehe Co do pozwoleń pożyjemy zobaczymy. Na pewno Ci co handlują paliwem dalej będą musieli mieć wizę, jeżeli będą chcieli jeździć codziennie po paliwo. Jak na razie w tygodniu obracam się w 4 godzinki a dziś (w niedzielę) wróciłem do Elbląga w 2 godzinki:) A i bym zapomniał, że kantor ten co jest na przejściu granicznym też będzie otwarty na "Nowej Holandii" Nie wiadomo tylko mi czy ceny skupu będą takie same.

  OdpowiedzUsuń
 7. http://www.pekao.com.pl/exchange
  Pekao ma korzystne kursy, minus taki że dla transakcji bezgotówkowej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy blog ;) zapraszam do Nas ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam!

  Niedawno trafiłem na tego bloga szukając info o MRG. Konkretne, rzeczowe, przydatne artykuły. Będę zaglądał jak najczęściej. Pzdr!

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam...Czy zmieniły się deklaracje celne na przejściu w Grzechotkach, ja byłem miesiąc temu to dostałem deklaracje na 30 wjazdów. Teraz mam nowy paszport i nową wizę i nie wiem czy mogę wjechać na tej deklaracji co mi dali czy nastawiać się na nową o ile jeszcze obowiązują...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Będziesz pewnie musiał pisać nowe kwitki bo zmieniła ci się seria paszportu i numer wizy . A 30 wjazdówki dalej aktualne :)

  OdpowiedzUsuń
 12. To jest pewna informacja, ze na pozwolenie trzeba bedzie czekac do 2 miesiecy??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką wiadomość podał Onet. Przynajmniej na początku czas oczekiwania na pozwolenie może wynieść nawet dwa miesiące a wynikać ma to z tego, że tłumy chętnych zarzucą konsulat swoimi wnioskami. Jak będzie w praktyce - zobaczymy. W sierpniu przeżyję to na własnej skórze i podzielę się wrażeniami :) Na razie pozostaje nam czekać na rozwój wypadków a przy okazji delikatnie odstraszać potencjalnych turystów aby nie robili tłoku i nie dodawali pracy Rosjanom ;)

   Usuń
 13. Mi też obił się o uszy termin 2 miesięcy na otrzymanie zezwolenia. Dziwi mnie natomiast fakt, że na dzień dzisiejszy nie ma nawet opracowanego wzoru wniosku o wydanie zezwolenia. Dzwoniłem do Konsulatu w Gdańsku oraz MSZ-u i ciągle słyszę: czekać, czekać, co Wy w tym Warmińsko-Mazurskim tacy niecierpliwi:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A oni mają bardzo dużo czasu, pensja leci, do emerytury coraz bliżej, urlop za pasem, po co się śpieszyć? :)

   Usuń
 14. Cobelius podał link do strony konsulatu RP w Kaliningradzie


  Artykuł 8  1. Właściwe organy Państw Stron wydają zezwolenia w możliwie najkrótszym czasie, ale nie dłuższym niż 60 (sześćdziesiąt) dni kalendarzowych, licząc od dnia przyjęcia wniosku wraz z wymaganymi

  6  dokumentami uzupełniającymi. W wyjątkowych przypadkach okres ten może być przedłużony do 90 (dziewięćdziesięciu) dni kalendarzowych.

  2. Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń oraz gromadzenia i przetwarzania danych związanych z wydawaniem zezwoleń, określają właściwe organy Państw Stron, zgodnie z ich ustawodawstwem.

  3. Właściwymi organami Państw Stron, upoważnionymi do przyjmowania wniosków o wydanie zezwolenia oraz do wydawania zezwoleń, są:

  a) dla mieszkańców strefy przygranicznej Rzeczypospolitej Polskiej:

  - Ambasada Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej,

  - Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.

  b) dla mieszkańców strefy przygranicznej Federacji Rosyjskiej:

  - Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mieszkać 2km od terenu objętego przez mały ruch graniczny... pech..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a na przeprowadzkę to trochę już późno...

   Usuń
  2. Nawet przemeldowanie by nie pomogło:
   "Dokument potwierdzający posiadanie miejsca ich stałego zamieszkania w strefie przygranicznej przez okres nie krótszy niż 3 lata ( oryginał i kopia)"

   Usuń
  3. Dlatego napisałem, że już trochę za późno :)

   Usuń
 16. Mozecie podrzucic nazwy biur z Gd lub okolic, ktore w miare szybko i pewnie ogariaja wize? dosc pilne ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam Wszystkich!
  a mi dziś obiło się o uszy że podobno będzie dodatkowa opłata za wjazd do Rosji w wysokości 60zł jednorazowo.
  czy ktoś coś o tym słyszał może potwierdzić, czy to taka plotka żeby odstraszyć chętnych którzy będą chcieli jeździć po paliwko?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Nigdy nic nie wiadomo, może jak kiedyś Ruscy wprowadzą na przykład opłatę klimatyczną albo inne wynalazki, żeby sobie podreperować budżet ale oficjalne źródła, na razie nic takiego nie mówią

   Usuń
 18. http://gazetaolsztynska.pl/115018,Juz-za-tydzien-pojedziemy-do-Kaliningradu-bez-wiz.html

  Kolejny portal wypisuje te same brednie dając do zrozumienia, że nadchodzi 27 lipca i tego samego dna lajtowo wjeżdżamy sobie do Obwodu. Chore...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a tymczasem jesteśmy w lesie i nikt nic nie wie :)

   Usuń
 19. Witam a jeśli ktoś ma wizę na rok do lipca 2013 r. to ta już mu przepada i trzeba te pozwolenie wykupować :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wizy pozostają ważne, to istotna informacja dla osób, które mieszkają po za objętym ruchem bezwizowym. Mieszkaniec Sochaczewa i Krynicy Górskiej też może tankować w Obwodzie jeśli kupi wizę :)
   Wizy i pozwolenia będą funkcjonować równolegle

   Usuń
  2. i jeszcze drobiazg:
   Zgodnie z art. 4 ust. 7 Umowy w przypadku, gdy mieszkańcy strefy przygranicznej państwa jednej Strony, posiadający jednocześnie zezwolenie i ważną wizę (...), wjeżdżają (...) na podstawie wizy, mają wówczas prawo wyjeżdżania poza strefę przygraniczną. Fakt wjazdu (...) na podstawie wizy potwierdzany jest za pomocą stempla kontroli granicznej, zamieszczanego na ważnych dokumentach podróży.
   Wjeżdżając na podstawie zezwolenia zachowasz "dziewiczy" czyściutki paszport :)

   Usuń
 20. Gdzie znaleźć wzór wniosku o wydanie zezwolenia???

  OdpowiedzUsuń
 21. Przed chwilą dzwoniłem do Ambasady Rosji z pytaniem gdzie mogę znaleźć wniosek o wydanie zezwolenia na MRG facet odpowiedział mi, że dziś po południu lub jutro rano będzie udostępniony na stronie. (Zwlekają do ostatniej chwili sk....syny!)
  Powiedział mi też, że każdy musi osobiście składać dokumenty. Dlatego zastanawiam w jaki sposób to biuro podroży z Olsztyna ma możliwość załatwienia tego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za info!
   Dziwna jest ta postawa Rosjan i dziwna sytuacja. Z drugiej strony na TEJ granicy wszystko jest możliwe. Niestety

   Usuń
 22. W końcu zamieścili wzór wniosku:
  http://www.rusemb.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=582&Itemid=126&lang=pl

  OdpowiedzUsuń
 23. witam mam prośbę morze by mi ktoś pomógł w napisaniu Pisemne uzasadnienie powodów wielokrotnego przekraczania polsko-rosyjskiej bo jest napisane że trzeba to dać tam z papierami

  OdpowiedzUsuń